-1.1 C
Bratislava
ÚvodPolitikaMožnosť blokovania webov sa predĺži do 30. septembra

Možnosť blokovania webov sa predĺži do 30. septembra

Inštitút blokovania zatiaľ platí do konca júna. Využíva ho Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na zamedzenie šírenia škodlivého obsahu na internete. Parlament ho zaviedol v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

„V dôsledku pokračujúceho konfliktu je potrebné časové obdobie, počas ktorého je Národný bezpečnostný úrad oprávnený využívať svoju právomoc, predĺžiť,“

vysvetlili svoj návrh predkladatelia novely.

Na Slovensku sa podľa nich rozmohlo šírenie dezinformácií a podvodných statusov, ktorých cieľom je zahmlievať a spochybňovať realitu, ovplyvňovať verejnú mienku a nahrávať ruskej propagande pri informovaní o vojne na Ukrajine.

Za škodlivý obsah sa považuje programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Zákon tiež hovorí, že škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Novela má byť účinná od 30. júna. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po schválení zákona novinárom povedal, že ide o zásah do regulácie, ale treba si uvedomiť, že situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine je vyhrotená. Preto bolo potrebné predĺžiť obdobie, aby sa mohli v prípade potreby blokovať weby so škodlivým obsahom. Ide podľa neho o dočasné riešenie. Chce, aby NBÚ pripravil návrh zákona, ktorý by túto problematiku riešil komplexne. Niektorí poslanci Sme rodina s tým mali problém, preto mali podľa Kollára pri hlasovaní mali voľnú ruku.

- Inzercia -

Táto právna úprava podľa poslanca zo Za ľudí Juraja Šeligu súvisí s bezpečnosťou štátu „Vojna na Ukrajine nie je len vojna, ktorá sa vedie zbraňami na bojovom poli, ale súvisí s tým aj masívna dezinformačná kampaň a rovnako operácie iných štátov, ktoré sa snažia destabilizovať zriadenie aj u nás,“ uviedol.

NBÚ podľa neho postupuje v zmysle daných oprávnení. Šeliga dodal, že NBÚ spolu s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým už pripravujú legislatívu v tejto oblasti.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.