-1.1 C
Bratislava
ÚvodDiskusiaAko si aktivujete Slovensko v mobile? Bez občianskeho to nepôjde

Ako si aktivujete Slovensko v mobile? Bez občianskeho to nepôjde

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie dnes sprístupnilo mobilnú aplikáciu Slovensko v mobile pre operačné systémy iOS (zariadenia od Apple) a Android. Pre prvé prihlásenie budete však potrebovať aktivovaný občiansky preukaz s čipom.

Ako na aktiváciu?

V prvom rade si musíte stiahnuť do vášho mobilu aplikáciu v závislosti od toho aký operačný systém používate. Pre systém Android si aplikáciu stiahnete z Google Play a pre iOS aplikáciu stiahnete z App Store.

Za aplikáciou stojí stratová štátna akciovka Slovensko IT, ktorej vláda nedávno schválila finančnú pomoc. Bez nej by firma zrejme skrachovala. Dokončenie vývoja aplikácie Slovensko v mobile je prvou skutočne prospešnou aplikáciou, ktorú štátni itečkári dokázali dokončiť.

Nevýhodou procesu aktivácie je, že už musíte mať aktívny občiansky s čipom a elektronickým podpisom. Inak aktiváciu Slovensko v mobile neviete zrealizovať. Nepomôže vám teda ani návšteva polície alebo oddelenia dokladov. Rozšíriť aplikáciu Slovensko v mobile by pomohla práve aj jednoduchšia aktivácia aplikácie.

Aktivácia cez web

- Inzercia -

Samotná aktivácia aplikácie Slovensko v mobile potom prebieha priamo cez webovú stránku. Takže musíte mať okrem mobilu aj počítač s čítačkou a aktivovaný elektronický podpis.

Aby ste mohli pokračovať v aktivácii aplikácie Slovensko v mobile musíte si po stiahnutí nastaviť bezpečnostný PIN pre otvorenie aplikácie. Využívať môžete aj biometriu pokiaľ ju zariadenie podporuje.

Ak ste si už stiahli mobilné aplikácie z obchodov Google Play alebo App Store, tak môžete prejsť na webovú stránku ep.slovensko.sk.

Budete sa musieť prihlásiť pomocou občianskeho s aktívnym elektronickým podpisom a následne vás systém naspäť presmeruje na samotnú aktiváciu aplikácie Slovensko v mobile.

Celý proces nie je nijako komplikovaný, ale nevýhodou je, že budete potrebovať dve zariadenia. Po prihlásení sa na portál ep.slovensko.sk môžete začať so samotným procesom aktivácie.

Dva kódy

Po úspešnom stiahnutí aplikácie Slovensko v mobile si musíte najprv nastaviť PIN pre prístup do mobilnej aplikácie Slovensko v mobile. Ide o 6-miestny kód a na prihlásenie do aplikácie Slovensko v mobile môžete používať napríklad aj biometriu ak ju vaše mobilné zariadenie podporuje.

Na aktiváciu aplikácie Slovensko v mobile budete potrebovať dva kódy, prvý aktivačný kód si vygenerujete na stránke ep.slovensko.sk. Ten potom zadáte alebo načítate v aplikácii Slovensko v mobile.

Ak už máte nastavený prístupový PIN, tak môžete pokračovať v aktivácii aplikácie Slovensko v mobile. Tá prebieha cez webovú stránku ep.slovensko.sk. Vygenerujete si aktivačný kód, ktorý zadáte potom v mobilnej aplikácii Slovensko v mobile. Aktivačný kód môžete načítať aj ako QR kód.

Okrem aktivačného kódu musíte zadať aj párovací kód, ktorý vygeneruje aplikácie Slovensko v mobile a kód zadáte v procese aktivácie na ep.slovensko.sk.

Okrem aktivačného kódu zadávate na ep.slovensko.sk aj párovací kód, ktorý vám vygeneruje mobilná aplikácia Slovensko v mobile. Po jeho úspešnom zadaní máte aplikáciu Slovensko v mobile aktívnu a môžete ju začať používať.

Po zadaní oboch kódov (aktivačného aj párovacie) je aplikácia aktivovaná a môžete ju používať na prihlásenie sa na stránke slovensko.sk.

Na čo ju môžete používať?

Funkcie aplikácie Slovensko v mobile sú pomerne obmedzené. Pomocou aplikácie sa však dokážete prihlásiť na portál Slovensko.sk a nemusíte na prihlásenie používať čítačku s občianskym preukazom. Nemusíte teda so sebou nosiť čítačku a komplikovane sa prihlasovať.

Do budúcna však štát plánuje do mobilov priniesť niektoré služby, ktorých vybavenie bude teda jednoduchšie. Teraz však aplikáciu využijete hlavne na jednoduchšie prihlásenie sa na štátny portál Slovensko.sk.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.