///

Ďalší krok v optimalizácii siete nemocníc: Nová vyhláška určuje 5 úrovní nemocníc

1 min. čítania

Ministerstvo zdravotníctva SR prináša kľúčový dokument, ktorý je súčasťou Optimalizácie siete nemocníc a ktorý jasne definuje, ako budú vyzerať nemocnice piatich úrovní od 1.1.2024, to znamená, aká starostlivosť sa bude v akom ústavnom zariadení poskytovať, minimálne počty výkonov, personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie, maximálne čakacie doby, indikátory kvality a iné podmienky a požiadavky na jednotlivé úrovne, ktoré budú musieť nemocnice spĺňať.

Zmyslom navrhovanej právnej úpravy je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy zdravotných výkonov, najmä invazívnych operačných zdravotných výkonov, koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú zdravotnícki pracovníci potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

„Táto vyhláška je veľmi dôležitá pre to, lebo ňou chceme  primárne zvýšiť bezpečnosť pacienta a vytvoriť predpoklady na zvýšenie kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti. Každá nemocnica bude poznať svoj rozsah poskytovanej ústavnej starostlivosti, svoje technické vybavenie, personálne zabezpečenie….. a tak bude pacient s príslušnou diagnózou hospitalizovaný presne tam, kde patrí a kde mu vedia najlepšie pomôcť,“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Vytvorením piatich úrovní nemocníc so zadefinovanými rozsahmi poskytovanej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zavádzanej kategorizácie ústavnej starostlivosti tiež zabezpečí efektívne využitie zdrojov v zdravotníckom systéme nielen zo štátneho rozpočtu, ale aj financií z Plánu obnovy a odolnosti SR či štrukturálnych fondov.

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o kategorizácii ústavnej starostlivosti bola pripravená v spolupráci s odbornými pracovnými skupinami, bola schválená kategorizačnou komisiou, v ktorej majú zastúpenie aj všetky relevantné pracovné a odborné združenia a spoločnosti, a jej podoba je výsledkom hľadania a nachádzania vzájomných kompromisov. Komplexný materiál bude zaradený do medzirezortného pripomienkového konania.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Parlament schválil druhé kilečko. Podnikateľom pomôže takmer 200 nových opatrení

Nasl. článok

Cena plynu pre domácnosti môže budúci rok vzrásť o astronomických 55%

Viac z Politika

0 0,00