-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaCena plynu pre domácnosti môže budúci rok vzrásť o astronomických 55%

Cena plynu pre domácnosti môže budúci rok vzrásť o astronomických 55%

V tom lepšom prípade sa zákazníci štátneho SPP musia pripraviť na zvýšenie cien plynu o 32% a aj to v prípade, keď už nebude rásť inflácia. To však teraz nevie nikto povedať a je skôr pravdepodobné, že inflácia bude do konca roka rýchlo rásť. V tom najhoršom prípade môže cena plynu pre domácnosti podľa ministra hospodárstva Richard Sulíka vzrásť o astronomických 55%.

Na štyri roky

Štát si chce odberateľov plynu poistiť, aby mu neodišli ku konkurencii a štátne SPP príde s návrhom dvoch typov zmlúv. Buď sa zaviažete na obdobie štyroch rokov alebo to jednoducho risknete s ročným kontraktom. V oboch prípadoch sa musíte pripraviť, že vám cena plynu porastie.

Pri ročnom kontrakte môže zvýšenie ceny predstavovať až 55% (zvýšenie ceny o 42% + aktuálna inflácia) a štátne SPP vám nebude nijako garantovať cenu v budúcnosti. To znamená, že ak ceny plynu porastú rovnako rýchlo ako teraz, tak sa vám cena môže o desiatky percent zvyšovať každý rok.

Druhou možnosťou je do konca augusta uzatvoriť so štátnym SPP zmluvu na štyri roky. Vtedy vám budúci rok SPP zvýši cenu plynu o 20% a k tomu pripočíta infláciu. Tá je teraz vo výške 12,6%, ale do konca roka môže byť ešte vyššia. Ak by sa inflácia nemenila, tak sa vám cena budúci rok zvýši o 32%. V ďalších rokoch bude potom cena plynu rásť už iba o infláciu.

Desiatky aj v budúcom roku

- Inzercia -

Lenže práve zvyšovanie ceny o infláciu môže byť problém aj v ďalších rokoch. Guvernér Národnej banky Slovensko Peter Kažimír nedávno upozornil, že centrálna banka počíta s vysokou infláciou aj v budúcom roku. Navyše pre rastúce ceny energií môže inflácia vystreliť do astronomických výšok a držať sa na dvojcifernej úrovni.

Domácnosti by sa teda mali pripraviť na vysoké ceny energií aj v budúcom roku. A na rast cien plynu a elektriny aj v nasledujúcich rokoch. Likvidačné to môže byť pre mnohé domácnosti na Slovensku, ktoré už teraz ohrozuje energetická chudoba.

Návrat k neekologickým?

Lenže vysoké ceny plynu so sebou nesú aj jedno ďalšie riziko a to pre naše životné prostredie. Domácnosti sa totiž môžu vrátiť k lacnejším alternatívam – tuhým palivám. To by bola zároveň katastrofa pre naše životné prostredie. Mestá a obce by na Slovensku v zime opäť zahalili oblaky dymu a smogu.

Vláda už na začiatku roka sľubovala, že bude hľadať riešenie ako pomôcť ohrozeným skupinám obyvateľstva, ktoré ohrozuje energetický chudoba. Niektorým domácnostiam vláda poslala 100 eur lenže pri tak dramatických rastoch cien v obchodoch a tiež cien energií ide iba o kvapku v mori.

Slovensko stále nemá pripravené žiadne systémové riešenie pre ohrozené skupiny obyvateľstva a to nie len v prípade energetickej chudoby. Ceny teraz rastú extréme rýchlo. Nedávno analytici NBS vypočítali, že ceny potravín medziročne vzrástli až o 16%. Ide pritom o priemer a teda niektoré potraviny zdražili ešte viac.

Zaváhanie ECB?

Extrému infláciu, ktorú teraz zažívame si pred pár mesiacmi zrejme nikto nevedel predstaviť. Európska centrálna banka sa dlho snažila infláciu dostať na úroveň aspoň dvoch percent a do ekonomiky pumpovala desiatky miliárd eur. Centrálni bankári tým chceli podporiť spotrebu a rast inflácie.

Lenže aj majster tesár sa občas utne a to sa stalo aj ECB. Od minulého roka začali rásť ceny energií, čo vyústilo až ku krachu niektorých alternatívnych dodávateľov energií. Ani vtedy sa však ECB nespamätala a neprestala do ekonomiky nalievať miliardy eur. Spotreba teda naďalej rástla a rásť začali aj ceny v obchodoch, ceny stavebných materiálov a neustále rastú aj ceny energií.

Posledným klinčekom do rakvy bola potom vojna na Ukrajine, ktorá už tak komplikovanú situáciu v energetike ešte viac vyostrila a skomplikovala. Slovensko a aj mnohé ďalšie krajiny Európy sa totiž v roku 2008 nepoučili a stále sa v dodávkach plynu a ropy spoliehali na nevypočítateľného Vladimíra Putina. Ten už raz plynové kohútiky zatvoril a teraz rozpútal najhorší vojnový konflikt na území Európy od skončenia 2. svetovej vojny.

Porastú úroky?

ECB však nijako nereagovala a guvernéri bánk eurozóny stále nechávali kľúčovú úrokovú sadzbu na zápornej úrovni. A to napriek tomu, že centrálne banky takmer po celom svete, ak to tak obrazne môžem povedať, reagovali zvyšovaním úrokov. To síce znamená vyššie úroky na hypotékach a úveroch pre firmy, ale zároveň to znamená spomalenie ekonomiky, menej nákupov a inflácia by mala začať teoreticky postupne klesať.

Samozrejme vysoké úroky na úveroch môžu znamenať, že sa ekonomika prepadne do recesie. Nájsť teda rovnováhu medzi úrokmi, ktoré spomalia zdražovanie a ktoré môžu spôsobiť recesiu nie je jednoduché.

Lenže ECB dlhé mesiace neurobila nič. Napríklad v susednom Česku už niekoľko mesiacov sústavne rastú úrokové sadzby. Infláciu toto opatrenie nespomalí hneď, ale v istom momente to môže zafungovať.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.