////

NBS varuje: Dvojcifernú infláciu budeme mať do roku 2024

4 min. čítania
NBS priznala, že sa vo svojich predikciách mýlila. Ekonomika bude rásť pomalšie a naopak inflácia zrejme rýchlejšie. Analytici NBS dnes upozornili, že Slovákov čakajú dva roky poklesov reálnych miezd a vysokej inflácie.

Národná banka Slovensko (NBS) dnes vydala svoju predikciu na ďalšie obdobie. Dobrým správam pre Slovákov a tiež pre slovenskú ekonomiku je podľa analytikov NBS koniec. Podľa NBS Slovákov čakajú dva roky poklesu reálnych miezd a tiež vysokej až dvojcifernej inflácie.

Spolu s rastúcimi úrokovými sadzbami hypoték a tiež stúpajúcimi cenami úverov pre podnikateľov bude klesať záujem o úvery. NBS opatrne spomína aj možnosť recesie, do ktorej by sa mohla slovenská ekonomika prepadnúť.

Vojna aj pandémia

Predpoklady rýchleho zotavenia našej ekonomiky z pandémie sa podľa analytikov NBS vytratili v dôsledku vojny na Ukrajine a tiež v dôsledku zlej pandemickej situácie v Číne. Problémy s nedostatkami komponentov sa vplyvom vojny na Ukrajine ešte prehĺbili.

„Narušili sa ďalšie globálne dodávateľské reťazce, čo sa prejavilo v oslabení nášho exportu. Zároveň vplyvom neistoty vzrástli na svetových trhoch ceny komodít a priliali tak ďalšiu dávku k inflačným tlakom z prelomu rokov. Nákladové faktory potiahli infláciu na dvojcifernú úroveň, na ktorej by mala pretrvať ešte aj budúci rok. Kulminácia sa očakáva po zvýšení regulovaných cien energií v januári budúceho roka. Rýchlo rastúce ceny vstupov sa okrem regulovaných cien premietajú do všetkých položiek spotrebného koša,“

uviedla v správe NBS.

Rastúce ceny

Analytici NBS predpokladajú, že pôsobenie týchto nákladových faktorov sa začne budúci rok znižovať. Avšak v dôsledku regulačného rámca výrazne vzrastú ceny energií. Zvýšenie cien plynu už oznámilo štátne SPP, ktoré bude ceny v budúcom roku zvyšovať o desiatky percent. SPP pri štvorročnom úväzku zvýši cenu o 32% a pri ročnom úväzku cena vzrastie až o 55%.

Oslabenú ekonomiku bude podľa NBS v najbližšom období ťahať spotreba domácností. Na kúpyschopnosť obyvateľstva bude doliehať najmä vysoká inflácia. Tá v poslednom mesiaci dosiahla už 12,6% a bude zrejme rásť aj v nasledujúcich mesiacoch.

Reálne poklesnú

Priemerný rast miezd nedokáže kompenzovať vysoký rast cien a domácnostiam sa po deviatich rokoch dočasne zníži kúpyschopnosť. Nedostatok pracovnej sily tlačí hore mzdy v mnohých sektoroch zotavujúcich sa z pandémie.

Rast nákladov firiem sa na Slovensku podľa bankovej rady NBS rýchlo a silne prenáša do spotrebiteľských cien širokého okruhu tovarov a služieb. Na nasledujúce dva roky NBS očakáva predikciu poklesu reálnych miezd.

Naposledy sme pritom podobný vývoj zažili pred desiatimi rokmi. Klesajúca kúpyschopnosť obyvateľstva bude doliehať na spotrebu a tlmiť výkonnosť ekonomiky

„Očakávame však, že v inflačnom prostredí využijú domácnosti svoje nahromadené úspory z čias pandémie. V ďalších rokoch by malo hospodárstvo rásť pomalšie, ako sme čakali na jar. Odkloníme sa od predpandemického trendu,“

doplnili analytici NBS.

Pomôžu eurofondy

V rokoch 2023 – 2024 by mal ekonomiku potiahnuť najmä investičný dopyt financovaný z eurofondov a Plánu obnovy, ako aj oživenie globálneho dopytu. Uviedli to v správe analytici NBS.

„Aj keď počítame so zrýchlením čerpania eurofondov, vyzerá to, že pomerne veľkú časť prostriedkov nedokážeme využiť,“

upozornila NBS.

Výpadok obchodu s Ruskom u nás aj u našich obchodných partnerov bude citeľne tlmiť vyhliadky našej ekonomiky v dlhšom období. Nepriaznivá situácia v exportne orientovanej časti ekonomiky sa neprelieva do zhoršenia situácie na trhu práce.

Zamestnanosť sa zvyšuje, pričom zaplniť dlhodobo voľné pracovné miesta pomáhajú odídenci z Ukrajiny. Podľa NBS tak poľavuje napätie na trhu práce. Priaznivý vývoj NBS očakáva aj v budúcom roku.

„Na konci horizontu predikcie predpokladáme, že k návratu odídencov späť na Ukrajinu sa vo vyššej miere pridá aj negatívny efekt demografie. Môže to opätovne vytvoriť prostredie s nedostatkom vhodných pracovných síl. Riziká zostávajú v reálnej ekonomike naďalej vychýlené nadol. V cenovom vývoji, naopak, prevládajú riziká vyššej inflácie,“

uviedla NBS.

Vládna pomoc

Najväčšie riziko pre ekonomiku predstavuje podľa NBS prípadné prerušenie dodávok plynu. Negatívny príjmový efekt vysokej inflácie by mohol aspoň čiastočne kompenzovať aj vládny balík na pomoc rodinám.

Otázne však je, či sa rodinný balík podarí v Národnej rade SR po vete prezidentky presadiť. S jeho podporou okrem koaličnej SaS váhajú aj poslanci strany Za ľudí a niekoľko poslancov vládnej OĽaNO.

„Odhadujeme, že jeho pozitívny vplyv by mohol kompenzovať výpadok spotrebiteľského dopytu v budúcom roku. Vzhľadom na očakávané zvyšovanie regulovaných cien energií, ďalšie opatrenia s vplyvom na verejné financie smerom nahor a/alebo na infláciu smerom nadol sa javia byť pravdepodobné. Rizikom budúceho inflačného vývoja je aj vyššia odpoveď miezd na inflačný vývoj a následné druhotné tlaky na zvyšovanie cien,“

uviedli analytici NBS.

1 Comment

  1. […] V nasledujúcich rokoch budú domácnostiam rásť ceny plynu a to bez ohľadu na dĺžku kontraktu. V prípade ročnej zmluvy pôjde cena plynu hore o 42% a štátne SPP k tomu pripočíta ešte aktuálnu infláciu. Cena plynu pri ročnom kontrakte teda pôjde hore o minimálne 54%. Všetko však bude závisieť od inflácie na konci roka. NBS pritom upozorňuje, že dvojcifernú infláciu tu budeme mať ešte aj v roku 2024. […]

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Slovenská sporiteľňa od 23. júna zvyšuje úrokové sadzby hypoték

Nasl. článok

Parlament prelomil veto prezidentky. Zákon o podpore rodín skončí na Ústavnom súde

Viac z Ekonomika

0 0,00