///

ČNB dvihla úroky. Sú najvyššie za dve dekády

1 min. čítania
Česká národná banka sa rozhodla k razantnému zvýšeniu úrokových sadzieb. Dôvodom je aj extréme vysoká až 16%-ná inflácia, ktorá bude pre rastúce ceny v obchodoch a tiež rastúce ceny energií aj naďalej stúpať.

Banková rada Českej národnej banky na svojom dnešnom rokovaní zvýšila dvojtýždňovú repo sadzbu na 7,00 %, teda o 1,25 percentuálneho bodu. Sadzba bude na najvyššej hodnote od roku 1999.

Súčasne rozhodla o zvýšení diskontnej sadzby na 6,00 % a lombardnej sadzby na 8,00 %. Za toto rozhodnutie hlasovalo päť členov bankovej rady, dvaja členovia hlasovali za ponechanie sadzieb bez zmeny.

Prijaté rozhodnutie bankovej rady sa opiera o jarnú makroekonomickú prognózu ČNB a o vyhodnotenie informácií získaných od jej spracovania. So základným scenárom jarnej prognózy je konzistentný ďalší strmý nárast trhových úrokových sadzieb.

Vo svetle nových skutočností vyhodnotila banková rada na dnešnom rokovaní riziká a neistoty jarnej prognózy ako výrazne proinflačné a pôsobiace v smere potreby ďalšieho znateľného sprísnenia menovej politiky.

Banková rada Českej národnej banky zmenu sadzieb odhlasovala na poslednom riadnom rokovaní. Od budúceho mesiaca bude mať banka nové zloženie Bankovej rady ČNB a tiež nového guvernéra.

Guvernér nemá priamo možnosť ovplyvniť menovú politiku českej centrálnej banky, ale menovanie nového guvernéra vyvolalo paniku na trhoch a kurz českej koruny sa prepadol. ČNB musela dokonca na trhu začať intervenovať, aby zvrátila pád koruny. Zmenu menovej politiky musí pritom schváliť väčšina členov sedemčlennej Bankovej rady ČNB. Od júla však dôjde aj k výmene členov Bankovej rady ČNB.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.

Predch. článok

Koľko si priplatíte v budúcom roku za plyn? Ročne to bude viac od 22 až do 900 eur

Nasl. článok

FED razantne zvýšil úrokové sadzby. Do konca roka ešte budú rásť

Náš Blog

0 0,00