-1.1 C
Bratislava
ÚvodFinancieInflačnú pomoc 100 eur dostanú tiež osoby starajúce sa o dlhodobo choré...

Inflačnú pomoc 100 eur dostanú tiež osoby starajúce sa o dlhodobo choré deti

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rozšírilo okruh ľudí, ktorí môžu žiadať o dotáciu na podporu humanitárnej pomoci. Nariadenie, ktoré dnes schválila vláda s legislatívnou pripomienkou, sa dotkne viac ako 2.200 opatrovateľov detí so zdravotným hendikepom, čo predstavuje balík pomoci vyše 220-tisíc eur. Cieľom je finančne pomôcť aj tejto skupine a prispieť im na pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie či stravu.

Jednorazová inflačná pomoc 100 eur je určená osobe, ktorá sa riadne stará o nezaopatrené dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vo veku šesť až osemnásť rokov. Tieto osoby totiž nemajú príjem zo zamestnania ani dôchodok a štát za nich uhrádza poistné na dôchodkové poistenie.

„Prichádzame s návrhom doplnenia skupiny naozaj výrazne ohrozenej inflačnou krízou, v spolupráci s pani poslankyňou Žitňanskou. Ide najmä o rodičov detí, ktorí nemajú žiadny ďalší príjem, pretože sa nemôžu zamestnať ani si inak privyrobiť, keďže zdravotný stav dieťaťa si vyžaduje celodennú starostlivosť. Zároveň nemajú ani nárok na dôchodok. Hovoríme o skupine celkom 2.256 opatrovateľov, ktorí si túto pomoc určite zaslúžia,“

zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Jednorazový príspevok 100 eur dostanú vyplatený na základe žiadosti o dotáciu na podporu humanitárnej pomoci. Žiadať oň môžu v predĺženej lehote, a to až do 30. septembra 2022, aby tak o dotáciu mohli požiadať všetci, ktorí na ňu majú nárok.

Rodičia detí s dlhodobo nepriaznivým stavom sa tak radia k už prezentovanej skupine ľudí, ktorí môžu žiadať o jednorazovú pomoc vo forme dotácie na podporu humanitárnej pomoci. Patria k nim:

  • osobní asistenti, ktorí vykonávali osobnú asistenciu na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie predloženej úradu najmenej v rozsahu 12 hodín v priebehu I. štvrťroka 2022, (k žiadosti prikladajú kópiu potvrdenia o vyplatených odmenách za tie kalendárne mesiace I. štvrťroka 2022, v ktorých vykonávali osobnú asistenciu, len ak takéto potvrdenie úradu nepredložili),
  • osoby, ktoré nepoberajú peňažný príspevok na opatrovanie, avšak opatrujú fyzickú osobu s ŤZP odkázanú podľa posudku alebo opatrujú blízku osobu, staršiu ako 80 rokov (k žiadosti priložia potvrdenie zdravotnej poisťovne, že v máji 2022 boli poistencom štátu na verejné zdravotné poistenie z titulu uvedeného opatrovania)
  • osoby nad 62 rokov s trvalým alebo prechodným bydliskom v SR, ktoré najneskôr v máji 2022 dosiahli vek 62 rokov a zároveň v máji 2022 boli bez príjmu (zo závislej činnosti, z podnikania, zo SZČO), neboli poberateľmi starobného či iného dôchodku, prípadne obdobnej dávky zo zahraničia.
- Inzercia -

Vzor žiadosti pre osoby starajúce sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ako aj všetky podrobnosti k postupu budú doplnené k podmienkam získania inflačnej pomoci zverejnených na webe ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Inflačná dotácia sa vypláca nasledujúci kalendárny mesiac po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť o dotáciu podaná. To znamená, že napr. v prípade podania žiadosti v júni sa inflačná dotácia vyplatí v mesiaci júl 2022, a to v termínoch výplaty iných sociálnych dávok či príspevkov.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.