-1.1 C
Bratislava
ÚvodFinancieV projekte Zelená domácnostiam sú aktivované žiadosti v objeme 6,5 mil. eur

V projekte Zelená domácnostiam sú aktivované žiadosti v objeme 6,5 mil. eur

Zhotovitelia k dnešnému dňu následne aktivovali 3.765 žiadostí v objeme vyše 6,5 milióna eur, pre ktoré budú vydané poukážky. Z dodatočne vyčlenených finančných prostriedkov vo výške 30 mil. eur je tak stále voľných 23 mil. eur.

„Je potrebné zdôrazniť, že prioritou je zabezpečiť stabilnú a plynulú podporu domácností tak, aby podnikatelia dokázali plánovať svoje kapacity. Pri čerpaní podpory je nutné maximálne zohľadniť aj realizovateľnosť podpory. Trh reaguje rýchlo na aktuálnu situáciu a kapacity dostupných zariadení sa míňajú. Pomoc v energetickej kríze však nemusia predstavovať iba zariadenia pre využívanie obnoviteľných zdrojov energie,“

zdôraznil minister hospodárstva Richard Sulík.

Pre uplatnenie vydaných poukážok v časovej lehote troch mesiacov sú podstatné dodacie lehoty niektorých technológií, či inštalačné lehoty zo strany zhotoviteľov.

Aktuálny dopyt po riešeniach využívajúcich obnoviteľné zdroje energií, ktoré znižujú náklady domácností na energie a zároveň znižujú závislosť na dovoze fosílnych palív, vysoko prevyšujú inštalačné i dodávateľské možnosti a to v rámci celej Európskej únie.

„Ďalšie navýšenie finančných prostriedkov by preto v tomto momente značne zvýšilo riziko nedočerpania alokácie projektu Zelená domácnostiam a to z dôvodu aktuálne horšej dostupnosti zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ale i kapacity zhotoviteľov, ktorí zabezpečujú inštaláciu zariadení. Riešenie vidíme vo vytváraní stabilného podnikateľského prostredia, ktoré umožní postupné zvyšovanie ich kapacít, nie v zaplavení trhu poukážkami, ktoré si domácnosti nebudú mať u koho uplatniť“,

uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

V rámci reštartu národného projektu Zelená domácnostiam SIEA v júni 2022 navýšila rozpočet projektu z pôvodných 15 miliónov eur na celkovú sumu 45 miliónov eur.

- Inzercia -

Navýšenie finančných prostriedkov bolo zabezpečené zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý je v záverečnej fáze.

Využili sa pritom prostriedky z otvorených výziev Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), kde bol nízky záujem zo strany žiadateľov.

SIEA navýšením finančných prostriedkov reagovala na výnimočnú aktuálnu situáciu, kedy záujem domácností o príspevky na tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, slnečné kolektory a fotovoltické panely výrazne rastie, čo potvrdilo rekordne rýchle vyčerpanie alokovaných prostriedkov v rámci májovej výzvy.

Ak sa reštart projektu a nový systém osvedčia, agentúra ho využije aj v budúcom období, kedy je na tento účel plánovaných ďalších viac ako 100 miliónov eur z Programu Slovensko.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.