/

NR SR schválila veľkú reformu mediálnych zákonov z dielne ministerstva kultúry

3 min. čítania

Národná rada SR schválila nový mediálny zákon a zákon o publikáciách z dielne ministerstva kultúry. Schválená reforma prináša dôležité a dlho absentujúce zmeny v oblasti mediálneho práva na Slovensku.

“Podarilo sa nám presadiť veľkú reformu mediálneho prostredia. V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali, že urobíme komplexnú reformu mediálneho prostredia zodpovedajúcu podmienkam 21. storočia. Tie zákony, ktoré boli platné doteraz, boli ešte z čias, kedy online prostredie nebolo také vypuklé ako dnes; z čias, kedy sme ešte mnohí používali tlačidlové telefóny a do zrodu Facebooku ostávala celá dekáda. Týmto balíkom modernizujeme zákony, ktoré sú čiastočne ešte z éry Vladimíra Mečiara z roku 1997. Ako isto viete, snahu modernizovať mediálne prostredie mali aj predchádzajúce politické garnitúry, ale nikdy sa nedostali k tomu, že by to reálne uskutočnili tak ako sme to urobili my. Chcem sa pri tejto príležitosti poďakovať všetkým odvážnym novinárom a novinárkam, ktorí denno-denne čestne a svedomito napĺňajú svoju, nie jednoduchú, prácu, čo môžem povedať úplne bez problémov, keďže s jedným z novinárov žijem. Ďakujem vám za to, čo robíte, aj keď ste kritickí. Demokratická spoločnosť si slobodné a nezávislé médiá vyžaduje,”

vyjadrila sa na dnešnej tlačovej konferencii ministerka kultúry Natália Milanová.

Nové zákony majú za cieľ pretransformovať slovenskú mediálnu legislatívu, zmodernizovať ju a urobiť ju funkčnou pre 21. storočie. Komplexná mediálna reforma rieši kľúčové témy ako transparentné vlastníctvo médií, ochrana zdroja, zrovnoprávnené práva a povinnosti pre televíziu, rozhlas, tlačené aj online médiá, riešenie online video platforiem a podobne. Veľkou prioritou reformy je tiež pomôcť novinárom, aby mohli vykonávať svoju prácu slobodne a bezpečne.

“Po niekoľkých mesiacoch sa podarila naozaj veľká vec, za čo som úprimne rád, pretože ide o jednu z veľkých priorít tejto vlády. Ak si pamätáte, debata o novom mediálnom zákone sa otvorila krátko po tragickej udalosti vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A bola to práve bývalá vláda, ktorá hovorila, že vyrieši a posilní ochranu novinárov, ale nevyriešila už vôbec nič. Následne až táto vláda sa pustila do práce na novom mediálnom zákone a tým, že je naozaj rozsiahly, bola to práca na takmer dva roky,”

dodal na tlačovej konferencii predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.

Nový mediálny zákon z dielne ministerstva kultúry upravuje televíziu a rozhlas bez ohľadu na to, či vysielajú štandardne alebo online. Zároveň zavádza pre televízie a rozhlas viacero práv a povinností. Po novom si každý sledovateľ bude vedieť dohľadať, kto je vlastníkom daného média.

Zákon tiež zlepší podmienky pre znevýhodnené skupiny nepočujúcich a nevidiacich zvýšením pomeru titulkovania až na 100% či hlasového komentovania na 50% pri verejnoprávnych médiách.

Zadefinovaná bude tiež ochrana zdroja, spoločné pravidlá pre reklamu, lepšia ochrana maloletých i redakčná zodpovednosť za obsah, ktorý dané médium vydáva.

Súčasťou balíka nových mediálnych zákonov je aj zákon o publikáciách, ktorý nahrádza zastarané zákony (tlačový zákon z roku 2008 a zákon o povinných výtlačkoch z roku 1997). Rezort kultúry chce prostredníctvom neho poskytnúť rovnakú štartovaciu čiaru pre všetky typy tlače. Zároveň ním vytvára register médií a definuje sponzoring, ktorý sa síce dial aj doteraz, no nebol riešený zákonom.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Rezort hospodárstva vyplatil podnikateľom na dotáciách na nájomné vyše 147 mil. eur

Nasl. článok

Pandémia odradila Slovákov od cestovania aj minulý rok

Viac z Politika

0 0,00