///

Ceny elektriny by v budúcom roku rásť závratne nemuseli. Má to však jeden háčik

1 min. čítania

Oznámil to dnes minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý oznámil aj konečné ceny plynu pre domácnosti so zmluvou u štátneho Slovenského plynárenského priemyslu.

Výrazne rásť by nemuseli ceny elektriny v budúcom roku. Sulík dnes oznámil, že chcú so Slovenskými elektrárňami uzatvoriť zmluvu, ktorá zaručí pre domácnosti zvýhodnené ceny. Rovnaké ceny by pre slovenské domácnosti mali platiť nasledujúce dva roky.

Sulík uviedol, že zmluva s elektrárňami by mali byť dohodnutá dnes a zajtra (28.6.2022). Následne bude odoslaná na schválenie Európskou komisiou. Ak ju v Bruseli odobria bude platiť zvýhodnená cena silovej elektriny vo výške 61,21 eura za megawatthodinu (MWh).

Lenže bude to mať háčik. Uvedená cena bude platiť len pre domácnosti so spotrebou maximálne 4 MWh za rok. Ak spotrebujete elektriny viac, budete si priplácať. Regulovaná cena potom stúpne na takmer dvojnásobok. Podľa Sulíka sa to však väčšiny domácností nebude týkať.

„Priemerná spotreba domácností je 2,2 megawatthodiny ročne. Máme elektrinu pre všetky domácnosti, ale bude to zastropované pri štyroch megawatthodinách,“

povedal Sulík.

Regulovaná cena elektrickej energie je teraz na úrovni 139 eur za MWh. Ak miniete viac ako 4 MWh za rok, tak budete platiť cenu na úrovni okolo 230 eur za MWh.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ceny plynu pre domácnosti pôjdu hore. Sulík oznámil o koľko

Nasl. článok

Veľká novela zákona o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach schválená

Viac z Peniaze

0 0,00