2 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaCeny plynu pre domácnosti pôjdu hore. Sulík oznámil o koľko

Ceny plynu pre domácnosti pôjdu hore. Sulík oznámil o koľko

O pripravovaných zmenách v cenách pre domácnosti sme už informovali a teraz ich minister hospodárstva Richard Sulík oznámil aj oficiálne. Ceny pre domácnosti v nasledujúcich rokoch porastú o desiatky percent.

Nasledujúce roky budú ceny plynu pre domácnosti rásť a za štyri roky ceny stúpnu o astronomických 80%. A aj to iba v prípade, keď sa štátnemu Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) zaviažete na minimálne štyri roky. Ak záväzok na štyri roky nepodpíšete, tak vám bude cena plynu rásť každý rok.

Zmena zákona

Aby mohlo štátne SPP so zákazníkmi uzatvoriť zmluvy na štyri roky bude sa musieť meniť zákon. Ten teraz umožňuje vypovedať zmluvu s dodávateľom energií kedykoľvek a to aj v prípade viazanosti. Sulík chce presadiť, aby zvýhodnené štvorročné zmluvy so štátnym SPP nebolo možno vypovedať za žiadnych okolností.

Zákazník navyše bude platiť vyššie ceny a to aj prípade, ak by ceny komodity na trhoch začali klesať. Zákazníci štátneho SPP sa teda môžu ocitnúť v pasci a nebudú môcť meniť dodávateľa ani v prípade poklesu cien plynu na svetových trhoch.

- Inzercia -

Štátne SPP bude totiž prvý a druhý rok platnosti štvorročnej zmluvy ceny plynu pre domácnosti dotovať. Prvé dva roky platnosti zmluvy bude teda SPP na plyne prerábať. K zisku by sa firma mala vrátiť v treťom roku a vo štvrtom by mala vymazať aj straty z prvých dvoch rokov. Ak by zákazník zmluvu ukončil napríklad po dvoch rokoch jej platnosti, tak by štátne SPP nedokázalo vykompenzovať stratu z prvých dvoch rokov.

Astronomické ceny

V nasledujúcich rokoch budú domácnostiam rásť ceny plynu a to bez ohľadu na dĺžku kontraktu. V prípade ročnej zmluvy pôjde cena plynu hore o 42% a štátne SPP k tomu pripočíta ešte aktuálnu infláciu. Cena plynu pri ročnom kontrakte teda pôjde hore o minimálne 54%. Všetko však bude závisieť od inflácie na konci roka. NBS pritom upozorňuje, že dvojcifernú infláciu tu budeme mať ešte aj v roku 2024.

Pri štvorročnom kontrakte prvý rok cena plynu vzrastie o minimálne 34%. Ďalších 32% sa potom rozloží medzi ostávajúce tri roky platnosti štvorročnej zmluvy. Namiesto súčasných 43 za MWh teda odberatelia (domácnosti) v roku 2026 zaplatia až 76 eur za MWh. Budúci rok pritom cena za megawatthodinu stúpne na 57 eur.

„Potom to ide na 65 eur, v roku 2025 na 72 eur a v roku 2026 na 76 eur za megawatthodinu,“

uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Aj ostatní

Dnes oznámené ceny budú platné pre domácnosti, ktoré majú zmluvu na odber plynu so štátnym SPP. Lenže ceny budú rásť aj v prípade ostatných dodávateľov. Tí ceny na budúci rok ešte neoznámili.

Podľa ministra hospodárstva Richard Sulíka však budú podobne postupovať aj ďalší veľkí hráči na trhu ako ZSE alebo napríklad Innogy.

Ceny, ktoré dnes oznámilo štátne SPP sa navyše týkajú len domácnosti a nie firiem a veľkých odberateľov. Otázne je o koľko ceny stúpnu práve pre firmy a väčších odberateľov. Vyššie ceny plynu pre firmy by totiž znamenali ďalšiu vlnu zdražovania v obchodoch.

Od cien plynu sú závislé napríklad ceny pekárenských výrobkov, ale aj ceny tepla pre domácnosti. Práve vyššie ceny tepla môžu opäť navýšiť účty pre mnohé slovenské domácnosti.

Už pri oznámení nových cien plynu sme prepočítali akoby sa menili ročné platby pre slovenské domácnosti. Slovenské domácnosti si za plyn v budúcom roku priplatia viac o 22 eur, ale pri väčších rodinných domoch to môžu byť aj stovky eur ročne navyše.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

5 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.