//

Telekomu nefungujú systémy. Včera čelil masívnemu kybernetickému útoku

2 min. čítania

Spoločnosť Slovak Telekom včera čelila masívnemu kybernetickému úroku na jej interné systémy. Problémy zaznamenali zákaznici už okolo obeda, keď vypadol web a tiež mobilná aplikácia Telekom. Firma na webe najprv uvádzala, že ide o odstávku, dnes potvrdila kybernetický útok na jej interné systémy.

“Slovak Telekom sa počas nedele 26. júna 2022 stal terčom rozsiahleho kyber útoku. Podnikli sme viaceré analýzy na vyhodnotenie celkových dopadov útoku a zároveň realizujeme množstvo aktivít pre obnovovanie viacerých interných systémov”,

Uvádza spoločnosť na webe.

Zatiaľ stále nefunguje webová stránka ani mobilná aplikácia Telekom. Zákazníci nemôžu robiť zmeny v službách a v obmedzenom režime fungujú aj pobočky operátora. Tie sú síce otvorené, ale poskytujú len obmedzený rozsah služieb.

Zatiaľ nie je jasné, či počas útoku prišlo aj k prípadnému úniku osobných údajov zákazníkov alebo sa útočníci k citlivým údajom zákazníkov nedostali. V každom prípade však ide o jeden z najväčších kybernetických útokov v histórii Slovenska.

“Našou najvyššou prioritou je, aby naši zákazníci mohli neustále využívať svoje služby na našich sieťach. Aj v tejto situácii vkladáme extra úsilie, aby prevádzka služieb prebiehala v plnom režime, či ide o mobilné paušály, predplatené služby, pevný internet alebo TV služby,”

uviedla spoločnosť vo vyhlásení na svojej webovej stránke.

Volanie na telefónne čísla v sieti Telekom a rovnako volanie zo siete Telekom do iných mobilných a pevných sietí by malo fungovať bez obmedzení. Rovnako fungovať by mali služby mobilného a pevného internetu, ktoré Telekom poskytuje.

“V súčasnosti sú zasiahnuté naše interné IT systémy, bez ktorých nefunguje náš web či Telekom aplikácia. Dovolateľnosť na naše telefonické linky je limitovaná, či už služby zákazníkom alebo technický helpdesk. Naše predajne sú otvorené, ale momentálne fungujú iba v obmedzenom režime, kým nedôjde k postupnej obnove IT systémov,”

doplnila spoločnosť Telekom.

Telekom zároveň na svojom webe upozorňuje, že až do obnovenia všetkých interných systémov budú fungovať služby v obmedzenom režime. Nebude možné napríklad aktivovať nové služby ani robiť zmeny v existujúcich službách.

Doplnené 12:32: Webová stránka Telekomu je už plne funkčná. Spolu so slovenským Telekom mal technické problémy aj český operátor T-Mobile.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Radíme: Ako na vysoké ceny v obchodoch?

Nasl. článok

Nákupy v hotovosti sa budú od júla zaokrúhľovať. Najmenšie mince ostávajú v platnosti

Viac z Biznis

0 0,00