2 C
Bratislava
ÚvodCOVID-19V roku 2021 sme cestovali viac, ale stále menej ako pred pandémiou

V roku 2021 sme cestovali viac, ale stále menej ako pred pandémiou

ŠÚ SR uverejňuje druhú časť dát o dovolenkových a služobných cestách v roku 2021. Tri zo štyroch ciest smerovali na Slovensko, bolo ich viac ako v roku 2020, stále však len 60 % hodnôt spred pandémie. Dynamickejšie pribudli cesty do zahraničia, ktoré však mali naďalej oveľa výraznejšie zaostávanie za rokom 2019.

Hoci pandémia ochorenia COVID-19 aj v roku 2021 výrazne tlmila cestovanie ľudí za osobitným účelom, vlani absolvovali obyvatelia Slovenska takmer 6 miliónov súkromných pobytov spojených s prenocovaním doma či v zahraničí.

Stúpa, ale stále je ich menej

V medziročnom porovnaní ich počet stúpol o 19 %, ale oproti poslednému predkovidovému roku 2019 však išlo len o polovičné hodnoty. Pred tromi rokmi, tesne pred pandémiou totiž Slováci zrealizovali 12,1 milióna ciest.

Vyplýva to z údajov zo zisťovania o základných ukazovateľoch za dovolenkové a služobné cesty za rok 2021, ktoré aktuálne zverejňuje Štatistický úrad SR vo verejnej databáze DATAcube.

 „Počet dovolenkárov bol síce približne rovnako nízky ako v prvom roku pandémie, absolvovali však viac ciest. V priemere si tak Slováci, ktorých neodradilo cestovanie s obmedzeniami, dopriali tri pobyty za rok. Bolo to viac ako v prvom roku pandémie, ale stále menej ako tesne pred pandémiou, kedy cestoval rekordný počet Slovákov na 3,5 pobytu za rok,“

uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ SR.
- Inzercia -

Výsledky všetkých terénnych zisťovaní v domácnostiach minulý rok rovnako ako v roku 2020 výrazne ovplyvnili opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Pobytov s prenocovaním je stále menej ako pred pandémiou. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Po roku opäť prevládali dlhodobé pobyty

Slováci začali viac cestovať za hranice počas pandémie aj napriek obmedzeným výberom destinácií, kam bolo možné bezpečne vycestovať. Počet týchto ciest tak medziročne vzrástol o 67 %, v porovnaní s rokom 2019 dosiahol však len tretinu hodnoty.

Pri cestovaní do zahraničia už prevládali, rovnako ako v období pred pandémiou, dlhodobé pobyty (4 a viac nocí), ktoré naopak v prvom roku pandémie zaznamenali najprudší prepad. Predstavovali 69 % podiel na všetkých zahraničných cestách.

Cestovalo sa menej

„Kým v roku 2019 leteli Slováci aerolinkami na 31 % zahraničných pobytov, v roku 2020 už len na 13 %. Veľká zmena nenastala ani minulý rok, kedy sa prepravili lietadlom na 20 % zahraničných ciest,“

vysvetlila V. Töröková.

Aj keď sa vlani počet dlhodobých ciest do zahraničia oproti roku 2020 viac ako zdvojnásobil, nevykryl výrazný 84 % medziročný prepad z roku 2020. Pred tromi rokmi totiž Slováci absolvovali v zahraničí 2,9 milióna dlhodobých ciest, v roku 2021 to bol necelý milión.

V období koronakrízy Slováci obmedzili najmä využívanie leteckej dopravy. Aj do zahraničia sa tak v roku 2021 naďalej cestovalo najmä autami. 

„Vlani bola doprava automobilom za hranice SR súčasťou 60 % ciest, v prvom roku pandémie až rekordných 71 %. Pred pandémiou to bola menej ako polovica,“

doplnila V. Töröková.

Najmä Česko

Pre Slovákov je v rámci zahraničného cestovného ruchu už dlhodobo najviac navštevovanou krajinou Česko. Vlani v ňom absolvovali 384-tisíc krátkodobých i dlhodobých pobytov, čo je však len na tretinovej úrovni roka 2019.

Napríklad počet ciest do Chorvátska, ktoré bolo v roku 2021 pre Slovákov druhou najnavštevovanejšou krajinou, sa dotiahol už na 73 % hodnoty z posledného roka pred pandémiou. Populárnymi destináciami pre obyvateľov SR boli vlani Maďarsko, Rakúsko a Taliansko.

Pri cestách do zahraničia lákali obyvateľov Slovenska najviac návštevy miest, ktoré dlhodobo dominujú (k jednému pobytu sa môže viazať aj viac cieľových miest ako napríklad mesto, more, vidiek, hory). Medziročne ich počet vzrástol o polovicu, každá druhá cesta viedla do mestskej aglomerácie.

Na druhej priečke sú už tradične pobyty pri mori, ktoré oproti roku 2020 zaznamenali 2,7-násobný nárast. Vlani Slováci absolvovali 495-tisíc ciest do prímorských oblastí, rok pred pandémiou to bolo vyše 1,4 milióna.

Domáce cesty: Nárast pobytov o desatinu

Pandémia pomohla aj vlani domácemu cestovnému ruchu. Počet pobytov s prenocovaním na Slovensku minulý rok vzrástol medziročne o 9 %, keď obyvatelia SR absolvovali 4,5 milióna ciest. K hodnotám v poslednom roku pred pandémiou stále chýbalo 41 % ciest.

Na pobytoch v rámci Slovenska strávili cestujúci najčastejšie 1 až 3 noci, čo predstavovalo 71 % zo všetkých pobytov na Slovensku. Cesty s viac ako tromi prenocovaniami predstavujú už niekoľko rokov necelú tretinu cestovateľských aktivít.

Obavy z pandémie sa zmiernili aj pri plánovaní domácich ciest. Svedčí o tom medziročný nárast počtu pobytov spojených s trávením času v mestách, ktorý vzrástol o takmer 12 %, kým na vidieku a horách to bolo len v rozmedzí zhruba 5 % až 7 %. Pobyty s programom aj v meste však aj napriek tomu oproti predpandemickému roku 2019 zaostávali o 46 %, kým pobytov na vidieku boli menej už len o 28 %.

Polovica u rodiny

Slovenským fenoménom domáceho cestovania pri výbere ubytovania je, že približne každá druhá cesta je spojená s ubytovaním u príbuzných či priateľov alebo na vlastnej chalupe, teda mimo prenajatého plateného ubytovania.

Tento trend sa ešte posilnil aj vlani, neprenajaté ubytovanie tvorilo 54 % zo všetkých ciest, pričom sa medziročne ešte zvýšilo využitie vlastných ubytovacích zariadení.

Kým minulý rok nastal najväčší medziročný nárast pri ubytovaní na súkromí (prenajímané chalupy či izby), minulý rok sa situácia vrátila do obdobia pred pandémiou a ich podiel na všetkých domácich pobytoch sa znížil z 10 % na 8 %. Ľudia o niečo častejšie ako v prvom roku pandémie využívali ubytovanie v hoteloch či iných hromadných ubytovacích zariadeniach (32 %). Oproti obdobiu pred pandémiou to bol ale stále 43 % prepad.

Aj v tuzemskom turizme cestovali Slováci na pobyty najviac, až na 80 % ciest automobilmi. Najnavštevovanejšími regiónmi boli Vysoké Tatry, okres Liptovský Mikuláš a hlavné mesto Bratislava. Tieto tri regióny boli cieľom štvrtiny ciest.

Výdavky vzrástli najmä pri cestách za hranice

Väčší záujem o cesty do zahraničia napriek pandémii priniesol zvýšenie priemerných výdavkov na cestovanie. Pri tuzemských pobytoch išlo len o veľmi mierny medziročný nárast zo 148 eur na 150 eur na cestu.

Koľko sme platili za pobyt s prenocovaním? (zdroj: Štatistický úrad SR)

Výrazný nárast však nastal pri zahraničných pobytoch, obyvateľ Slovenska minul na jednu cestu o štvrtinu viac ako v roku 2020 a priblížil sa na úroveň roka 2019, celkovo minul na jeden pobyt 446 eur.

 „Vyššie priemerné výdavky sú spojené najmä s predĺžením dĺžky pobytov do zahraničia. Priemerný počet prenocovaní v zahraničí sa priblížil k predpandemickej úrovni a dosiahol 6 nocí, v prvom roku pandémie naopak klesol na 5,4 noci,“

zdôraznila V. Töröková.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.