//

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku klesá

2 min. čítania
Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v pozitívny vývoj ekonomiky sa prepadá. Nálada medzi podnikateľmi sa zhoršuje po troch mesiacoch rastu. Dôvodom sú obavy z vojny na Ukrajine aj rastúce ceny tovarov a služieb.

Dôvera v ekonomiku sa počas júna 2022 znova rozkolísala, v službách a priemysle poklesla dvojciferne, v stavebníctve bol pokles miernejší. Spotrebiteľom vzrástli obavy najmä z celkovej hospodárskej situácie.

Dôvera podnikateľov k vývoju ekonomiky na Slovensku sa v júni 2022 po trojmesačnom raste optimizmu medzimesačne opäť zhoršila. K rýchlejšiemu poklesu dôvery došlo najmä v službách a priemysle, pričom v kľúčovom priemysle pesimistickejšie hodnotenia mierne prevažovali.

Optimistický obchod?

Miernejšie poklesla aj dôvera v stavebníctve. Obchod si síce udržal optimizmus minulého mesiaca, obavy sú však spojené s vývojom cien.

Nárast pesimizmu sa prejavil aj u spotrebiteľov, a to pri hodnotení očakávanej hospodárskej situácie v krajine alebo pri budúcich úsporách domácnosti, miera ich dôvery patrí k najnižším za posledný rok.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

V júni sa zhoršila

Nálada v priemysle sa po zlepšovaní v predchádzajúcich mesiacoch v júni výrazne zhoršila. Indikátor dôvery (sezónne upravený) klesol o 11,3 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -1,3.

Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnil pokles objednávok a očakávanej produkcie vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, ako aj pokles očakávanej produkcie v kľúčovej výrobe dopravných prostriedkov.

Menej dôvery v službách

Po dvoch mesiacoch rastu zaznamenal dynamickejší pokles aj indikátor dôvery v službách, v júni klesol o 14,3 p. b. na úroveň 19. Zhoršilo sa hodnotenie všetkých troch otázok vstupujúcich do indikátora.

Pri hodnotení aktuálnej podnikateľskej situácie za posledné tri mesiace, ako aj pri hodnotení doterajšieho dopytu po službách najvýraznejšie narástol pesimizmus v oblasti umenia, zábavy a rekreácie a tiež v odvetví informácie a komunikácia. V hodnotení budúceho dopytu po službách v nasledujúcich troch mesiacoch bol najvyšší nárast pesimizmu vo finančných a poisťovacích službách.

Spotrebiteľská nedôvera

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa v júni zhoršila druhý mesiac po sebe. Oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) o 3,2 bodu na úroveň -27,8.

Najviac sa zvýšili obavy z očakávanej celkovej hospodárskej situácie, avšak zhoršili sa aj očakávania z vývoja nezamestnanosti, úspor domácnosti, ako aj očakávanej finančnej situácie domácností respondentov.

Najmä posledný mesiac

Dôvera v obchode sa počas júna udržala na úrovni predošlého mesiaca, indikátor dôvery mal hodnotu 29. Respondenti pozitívne hodnotili podnikateľské aktivity za posledné mesiace, ale zhoršila sa dôvera k ich vývoju v nasledujúcich troch mesiacov.

Pesimizmus tiež vzrástol pri očakávanom raste cien tovarov, pri hodnotení ktorého sú obavy takmer dvojnásobné ako boli na sklonku roka 2021.

Po minulomesačnom raste sa sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve v júni opäť znížil. Pokles o 4,5 bodu na -14 ovplyvnili predovšetkým nepriaznivejšie hodnotenia očakávanej zamestnanosti.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Elektrina pre domácnosti za zvýhodnenú cenu bude do spotreby 4 MWh

Nasl. článok

Úrokové sadzby hypoték zvýšila aj mBank

Viac z Ekonomika

0 0,00