///

Elektrina pre domácnosti za zvýhodnenú cenu bude do spotreby 4 MWh

1 min. čítania

Ministerstvo hospodárstva v týchto dňoch končí práce na príprave zmluvy so Slovenskými elektrárňami, ktorá domácnostiam zabezpečí v nasledujúcich dvoch rokoch rovnaké ceny elektriny, aké sú v súčasnosti.

Zvýhodnená cena silovej elektriny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) bude obmedzená výškou spotreby do štyroch megawatthodín. Rásť však v budúcom roku bude cena plynu a to až o desiatky percent. Cena plynu pritom porastie aj v nasledujúcich rokoch.

„Priemerná spotreba domácností je 2,2 megawatthodiny ročne. Máme elektrinu pre všetky domácnosti, ale bude to zastropované pri štyroch megawatthodinách,“

uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.

Koncová cena elektriny vrátane distribučných a iných poplatkov a dane z pridanej hodnoty na úrovni 139 eur za MWh sa od spotreby nad 4 MWh zvýši na regulovanú cenu stanovenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Podľa odhadov by malo ísť o cenu 220 až 230 eur za MWh. Posledné detaily zmluvy by mali byť dohodnuté v blízkej budúcnosti a pred vlastným podpisom musí zmluvu odobriť aj Európska komisia. 

Rezort hospodárstva spolu s ministerstvom financií dohodol so Slovenskými elektrárňami stabilizáciu cien energie pre domácnosti ešte vo februári tohto roka.

Pre domácnosti je určených 5,8 terawatthodiny (TWh) a ďalších 0,3 TWh by malo byť pre ostatných odberateľov, ako sú nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy. Celková ročná spotreba elektriny na Slovensku je okolo 30 TWh.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Vláda schválila vyšší príspevok za ubytovanie utečencov. Týkať sa bude hotelov

Nasl. článok

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v ekonomiku klesá

Viac z Peniaze

0 0,00