/

10 odporúčaní Konzília odborníkov, ako si bezpečne užiť leto

2 min. čítania

Pri posudzovaní vývoja epidemickej situácie odborníci posudzujú nielen počty prípadov, ale aj závažnosť ochorení, odzrkadlenú v počte hospitalizovaných. 

V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať. 

Je potrebné dodržiavať opatrenia, ktoré boli účinné aj doteraz. Konzílium odborníkov dnes zverejnilo niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie.

Odporúčania Konzília odborníkov

  • Pri príznakoch sa otestujme – V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňme doma, ochorenie „vyležme“ a neroznášajme infekciu. Urobme si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujme svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania. 
  • Používajme rúško či respirátor – Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú, napríklad, kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a pod., používajme rúško či respirátor (aj keď to platné pravidlá neprikazujú).
  • Zvýšme opatrnosť pri cestovaní – Prekrývajme si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.
  • Dodržujme odstup – Vyhýbajme sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držme si odstup aspoň dva metre.
  • Vyhnime sa objímaniu – Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajme a nebozkávajme. Podajme si len ruky.
  • Nezabúdajme na umývanie rúk – Dodržiavajme hygienické opatrenia – často si umývajme a dezinfikujme ruky, prípadne používajme rukavice.
  • Zaočkujme sa proti COVID-19 – Konzílium odborníkov odporúča kompletnú očkovaciu schému –  dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.
  • Chráňme najzraniteľnejších – Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujme, používajme respirátor alebo aspoň rúško.
  • Povinný respirátor – Dôsledne dodržiavajme povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.
  • Je potrebná opatrnosť – Buďme k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujme sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že sme ochorenie prekonali alebo nepatríme k rizikovým  skupinám.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Úrokové sadzby hypoték zvýšila aj mBank

Nasl. článok

Novým generálnym riaditeľom RTVS bude Ľuboš Machaj

Viac z COVID-19

0 0,00