2 C
Bratislava
ÚvodPolitikaSamit v Madride ukázal jasný signál konkrétnej spolupráce

Samit v Madride ukázal jasný signál konkrétnej spolupráce

Posledným dňom samitu sa zavŕšila séria dôležitých rozhodnutí z posledných dní a týždňov na Európskej rade a zo stretnutia lídrov štátov skupiny G7. Na nich demokratický svet ukázal podľa prezidentky svoju jednotu.

„Stojíme na spoločných hodnotách a Slovensko je v tomto zmysle v dobrom klube a na správnej strane. Vysielame jasný signál pomoci Ukrajine, jasný signál toho, že sa spoločne postavíme všetkým hrozbám pre našu bezpečnosť a najmä jasný signál konkrétnej spolupráce,“

uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovensko sa významne podieľalo na príprave viacerých z týchto historických rozhodnutí, vrátane posilnenia našej a Aliančnej obrany.

Ďalším z dôležitých rozhodnutí zo samitu v Madride je súhlas s členstvom v Aliancii pre Fínsko a Švédsko. Tieto dve krajiny sa po dlhých rokoch, Švédsko dokonca po 200 rokoch neutrality, rozhodli stať sa súčasťou nášho obranného spoločenstva a zdieľať kolektívnu obranu.

„Považujem to za veľavravné posolstvo o dôležitosti NATO. Prijali sme tiež novú strategickú koncepciu Aliancie, ktorá otvorene pomenúva hrozby a výzvy, pred ktorými stojíme a hovorí o tom, ako na tieto výzvy budeme reagovať, vrátane posilnenia vlastných obranných kapacít. Uvedomujeme si, v akej zložitej dobe žijeme a ako dôležité je budovať na dobrých vzťahoch medzi nami a tiež medzi krajinami. Teším sa, že aj tento moment sa účasťou na samite naplnil,“

doplnila prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa niektoré členské krajiny požadovali výrazné navýšenie počtu vojakov NATO na svojom území, iným zas rozsah a formy vojenskej prítomnosti aliančných síl na ich území v súčasnej podobe vyhovuje.

- Inzercia -

SR patrila počas rokovaní ku krajinám podporujúcim vytvorenie takej predsunutej obrany NATO, ktoré bude vychádzať z osobitostí a individuálnych potrieb spojencov na východnom krídle Aliancie. Tento kompromisný návrh bol na samite aj odsúhlasený. 

„Krajinám, pre ktoré je súčasný stav predsunutej prítomnosti uspokojujúci, bude napríklad umožnené posilniť ich pripravenosť v podobe vybudovania infraštruktúry či vyššieho počtu jednotiek rýchlej reakcie, ktoré by v prípade reálnej potreby prišli brániť ich územie. To je dobrou správou aj pre Slovensko,“

uviedol minister Naď s tým, že aj SR tak má vďaka tomu v nevyhnutnom prípade priestor na ďalšie posilnenie obranyschopnosti.

V súvislosti s Ruskou federáciou, ktorá sa po napadnutí Ukrajiny stala hlavnou bezpečnostnou hrozbou pre Alianciu a región, minister Naď uviedol, že spolupráca na úrovni slovenského a ruského rezortu obrany je prakticky na mŕtvom bode, čo sa postupne odzrkadlí aj na ukončení používania techniky sovietskeho typu.

Súčasťou rokovaní bolo aj potvrdenie záväzku SR investovať minimálne 2% HDP do obrany, keďže zdieľanie bremena spoločnej obrany je základným predpokladom solidarity spojencov a zároveň dôležité pre udržanie schopnosti Aliancie poskytovať kolektívne záruky obrany a transatlantického spojenectva.

Minister Naď počas samitu absolvoval aj viacero bilaterálnych rokovaní, ktorých témou bola koordinácia krokov za účelom poskytnutia ďalšej pomoci Ukrajine a skvalitnenia vybavenia OS SR.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.