//

Vláda odklepla výstavbu nemocníc na Rázsochách a v Martine

3 min. čítania

Vláda SR minulý týždeň odobrila návrh na výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine a novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy, ktoré budú financované ako investičné projekty z Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Rozhodli sme sa, že postavíme dve špičkové nemocnice, ktoré budú vychovávať nových lekárov a budú to nemocnice vysokej kvality. Sú to dve miesta, ktoré budú vychovávať našich najkvalitnejších lekárov,“

uviedol premiér Eduard Heger po rokovaní vlády. 

Nemocnica v Bratislave

Z plánu obnovy sa potom bude financovať ešte aj obnova a dovybavenie niektorých ďalších nemocníc. Z plánu obnovy má do zdravotníctva natiecť miliarda eur.

„V septembri po schválení metodiky na výber ďalších nemocníc, či už rekonštrukcií alebo nových nemocníc a prístrojového vybavenia, sa budú podľa tejto metodiky vyberať ďalší adepti, aby mohli postaviť alebo zrekonštruovať nemocnice na celom Slovensku,“

upresnil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Výstavbou novej univerzitnej nemocnice v Bratislave získa Slovensko novú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, jej priamu spoluprácu s novým konceptom vzdelávania medicínskych pracovníkov univerzitného typu a implementáciu výsledkov klinického výskumu.

Konkrétnymi cieľmi do roku 2030 sú, napríklad, zníženie odvrátiteľnej úmrtnosti v bratislavskom regióne o 30 % či navýšenie kapacít dlhodobej a následnej starostlivosti o 100%, alebo aj zníženie migrácie zamestnancov do zahraničia a lôžka v počte 653. 

Aj v Martine

Schválený materiál počíta s výstavbou hrubej stavby („shell and core“) za maximálny limit na zhotovenie hrubej stavby, teda do výšky cca 281 miliónov eur.

Bližšie k splneniu programového vyhlásenia vlády je vládny kabinet aj v prípade schváleného uznesenia týkajúceho sa výstavby novej univerzitnej nemocnice v Martine – tento projekt je v pomerne vysokom štádiu rozpracovanosti a má veľký význam nielen pre jej regionálne umiestnenie, ale najmä pre vzdelávanie zdravotníckych profesionálov.

Nová nemocnica bude mať vlastnú ambulantnú, diagnostickú a terapeutickú časť, samostatný trakt pre detskú medicínu a urgentný príjem s traumacentrom prispôsobeným na zmiešanú prevádzku detí a dospelých.

Vznikne tiež 660 lôžok. Investičné náklady na zhotovenie hrubej stavby („Full fitout“), súčasťou sumy sú vo výške takmer 330 miliónov eur, v nich sú započítané už aj medicínske technológie a vnútorné vybavenie nemocnice.

Zmena zákonov

Uplynulý týždeň kabinet schválil uznesenie k materiálu – Návrh k realizácii plnenia niektorých úloh vyplývajúcich z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, ktoré ukladá ministrovi zdravotníctva koordinovať legislatívne činnosti s cieľom novelizácie dotknutých právnych predpisov, ktoré vytvoria právny základ a podmienky pre efektívnu realizáciu investícií v oblasti výstavby nemocníc, v čase a za podmienok stanovených v súvislosti s Plánom obnovy a odolnosti; ako aj predložiť na rokovanie vlády SR návrh zákona, ktorým sa upravia podmienky pre efektívnu realizáciu investícií v oblasti výstavby nemocníc, v čase a za podmienok stanovených v súvislosti s Plánom obnovy a odolnosti – do 21. septembra 2022.

Cieľom je najmä skrátenie lehôt, a to v oblasti týkajúcich sa cestných a inžinierskych sietí, životného prostredia a urbanizmu, úprav záväzných dokumentov územného plánovania, zmien vo vydávaných povoleniach, ako aj úprav povinností dodržiavania postupov a časových lehôt.

Aj v spolupráci s ostatnými rezortmi už na ministerstve zdravotníctva prebieha analýza právnych predpisov, ktorá určí, aké zmeny by mohli zefektívniť a urýchliť procesy pri realizácii výstavby či rekonštrukcie nemocníc.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Vojna na Ukrajine: Od júla sa menia niektoré pravidlá pre utečencov

Nasl. článok

Od 1. júla sa zvýšila suma životného minima

Viac z Financie

0 0,00