/

Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní

5 min. čítania
Na Slovensku dnes hygienici potvrdili prvý prípad výskytu opičích kiahní. Má ísť o osobu vo veku od 20 do 59 rokov, ktorá sa pravdepodobne nakazila v zahraničí.

Na Slovensku zaznamenali prvý laboratórne potvrdený prípad opičích kiahní. Ide o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí.

Osoba je podľa vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva izolovaná a hospitalizovaná. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil podľa hygienikov všetky úzke kontakty – osoby sú poučené o monitorovaní ich zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia.

Osoba pri podozrení z ochorenia postupovala podľa vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva korektne a v súlade s odporúčaniami – prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia.

O opičích kiahňach

Inkubačný čas ochorenia je 6 – 13 dní, avšak môže byť až 5 – 21 dní. Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. 

K prenosu z človeka na človeka dochádza priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face) k prenosu môže dôjsť aj nepriamo, napr. kontaminovanou posteľnou bielizňou, oblečením, uterákmi, riadom.

Klinické príznaky

Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke ako sú:

  • horúčka, 
  • únava, 
  • bolesti svalov, 
  • zimnica, 
  • opuch lymfatických uzlín.

Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu osoby prenášať už pri výskyte týchto príznakov. Do troch dní od nástupu vyššie uvedených nešpecifických príznakov sa obvykle objavuje už aj vyrážka typická pre opičie kiahne.

Výsyp nemusí byť rozsiahly, často sa objavujú prípady len s niekoľkými léziami, alebo len jednou, ktoré sa ďalej nerozširujú. Vyrážky sa môžu objaviť na tvári, v ústach, v genitálnej oblasti, na dlaniach, chodidlách. Taktiež sa zaznamenali prípady, keď sa nešpecifické príznaky (horúčka, zimnica,…) objavili až po výsype.

Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov.

Každé ochorenie a podozrenie z ochorenia musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia si môžu vyžadovať hospitalizáciu alebo liečbu antivirotikami.

Povinná karanténa

Choré osoby sú poučené o dodržiavaní izolácie až do odpadnutia poslednej chrasty, vyhýbajú sa telesnému kontaktu s inými osobami (napr. dotyk kože na kožu, sexuálna aktivita, objímanie, bozkávanie, dlhý osobný kontakt v uzavretom priestore a pod.).

Používajú individualizované pomôcky (uteráky, posteľnú bielizeň, oblečenie, príbory, taniere a poháre), ktoré sa nesmú miešať s predmetmi ostatných členov domácnosti a monitorujú svoj zdravotný stav.

Izoláciu by mali prerušiť len v nutnom prípade (napr. návšteva lekára, nevyhnutná zdravotná vychádzka) s podmienkou prekrytia výsypu (dlhý rukáv a dlhé nohavice) a prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom. Choré osoby by sa tiež mali vyhýbať kontaktu s domácimi zvieratami (cicavce, hlodavce a iné).

Izolácia kontaktov

Úzke kontakty zahŕňajú najmä sexuálnych partnerov, osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s posteľnou bielizňou alebo oblečením chorých.

Je potrebné, aby boli kontakty poučené, ako si majú sami denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu a sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície.

Ak sa u kontaktov objavia klinické príznaky ochorenia, je nutné, aby sa izolovali, s výnimkou potreby lekárskeho vyšetrenia alebo testovania. Ďalší postup následne určí lekár.

Výskyt v Európe

Tri krajiny v európskom regióne (Veľká Británia, Portugalsko a Španielsko) zaznamenali v priebehu prvej polovice mája 2022 potvrdené aj podozrivé prípady opičích kiahní.

Prvé prípady boli zaznamenané vo Veľkej Británii a predpokladá sa, že išlo o importovanú infekciu z Afriky. Slovensko nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní. Zatiaľ máme len jeden potvrdený prípad infekcie.

„Rozsiahle epidémie nepredpokladáme, ale očakávame sporadické ohniská. ECDC nateraz vyhodnocuje riziko šírenia infekcie vo všeobecnej populácii za „veľmi nízke“, v prípade ľudí s viacerými sexuálnymi partnermi ho však na základe aktuálne dostupných dát označuje za „vysoké“. Slovensko podniklo preventívne kroky, v rámci prípravy na výskyt opičích kiahní,“

uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Úrad verejného zdravotníctva SR monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS.

Opičie kiahne nie sú nové ochorenie, no prípady tohto ochorenia mimo endemických území Afriky vyvolávajú odborný záujem. Preto priebežne prebiehajú odborné diskusie na medzinárodnej úrovni o pôvode, možnostiach šírenia vírusu a vhodnej forme prevencie.

USA, Veľká Británia aj Izrael

ECDC podrobne monitoruje situáciu a je v kontakte s členskými štátmi EÚ a štátmi, ktoré sú zapojené v Health Security Comittee. ECDC v 21. týždni zverejnilo súhrnný dokument na rýchle posúdenie rizíkECDC a WHO pravidelne aktualizujú poznatky a všetky potrebné informácie k výskytu opičích kiahní.

Od 1. januára do 4. júla 2022 bolo WHO nahlásených 6.027 laboratórne potvrdených prípadov opičích kiahní a tri úmrtia z 59 krajín/území/oblastí v piatich regiónoch WHO (africký región, región Ameriky, región východného Stredomoria, európsky región, región západného Pacifiku). Predpokladá sa, že hlásenia na podozrenia z infekcie a potvrdené prípady budú v nasledujúcich týždňoch naďalej pribúdať.

Prípady mimo Afriky boli zriedkavé, hoci v roku 2003 došlo v Spojených štátoch k prepuknutiu choroby, ktorá zahŕňala 47 potvrdených a pravdepodobných prípadov v šiestich štátoch. Išlo o prvé ohnisko nákazy hlásené z mimoafrického štátu. Prípady ochorenia sa dávali do epidemiologickej súvislosti s dovozom malých cicavcov z Ghany. V roku 2018 boli vo Veľkej Británii hlásené 3 prípady ochorenia, dve u cestovateľov z Nigérie a jedno u zdravotníckeho pracovníka, ktorý sa o nich staral.

V ostatných rokoch boli evidované sporadické prípady opičích kiahní mimo afrických štátov. USA odhalili v roku 2021 dva prípady, oba u cestujúcich, ktorí sa vrátili z Nigérie. Spojené kráľovstvo zaznamenalo v posledných rokoch viacero importovaných ochorení a prípady zaznamenali aj Izrael a Singapur.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Na príspevkoch za ubytovanie odídencov z Ukrajiny štát dosiaľ vyplatil 13,2 milióna eur

Nasl. článok

Dnes je deň čokolády. Slováci jej zjedia len 4 kilogramy

Viac z Správy

0 0,00