9.8 C
Bratislava
DomovPolitikaPovalí Sulík ďalšiu vládu? SaS vypovedala koaličnú zmluvu

Povalí Sulík ďalšiu vládu? SaS vypovedala koaličnú zmluvu

Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Aj takto môže dopadnú koaličná kríza, ktorá nepretržite trvá už niekoľko mesiacov. Pred viac ako rokom ju spustila výzva strany SaS na odstúpenie vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. Teraz poslala SaS smerom k súčasnému ministrovi financií Igorovi Matovičovu rovnakú výzvu a žiada jeho definitívny odchod z vlády.

Sulík a Matovič majú spolu konflikty prakticky od začiatku spoločného vládnutia. A tohto týždňová výzva strany SaS k odchodu Matoviča z kresla ministra financií zrejme rozpúta ďalšiu roztržku v koalícii, ktorá môže viesť až k predčasným parlamentným voľbám.

Vyjadrenie strany SaS

Chcú odchod Matoviča

Strana SaS tento týždeň ústami ministra hospodárstva Richarda Sulíka vyzvala ministra financií Igora Matoviča k odchodu. Matovič v posledných týždňoch zintenzívnil boj proti SaS a to najmä, keď chcel v parlamente za každú cenu prelomiť veto prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Najväčší problém koalície sa volá Igor Matovič. Mrzí ma, že takúto vetu vyslovujem, poznáme sa 12 rokov, dlhé roky sme spolu bojovali, spolu to ťahali, začínal na našej kandidátke, ale nedá sa pred tým dlhšie zatvárať oči,“

povedal po rokovaní republikovej rady SaS jej líder a minister hospodárstva Richard Sulík.

Prezidentka Zuzana Čaputová parlamentu vrátila návrh zákona o podpore rodín, ktorý poslanci prijali v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa prezidentky na to však nebol dôvod, keďže novela zákona začne platiť až 1. januára 2023. Strana OĽaNO sa však spojila s extrémistami z ĽSNS a zákon v parlamente aj napriek nesúhlasu koaličnej SaS presadila. Spoločne s fašistami potom prelomili aj veto prezidentky.

- Inzercia -

Prelomenie veta a vyčíňanie ministra financií Igora Matoviča tak bolo tou povestnou poslednou kvakou a strana SaS tento týždeň oznámila okamžité vypovedanie koaličnej zmluvy. Sulík chce uzatvorenie novej, ktorá zohľadní aj reálnu politickú situáciu.

SaS odíde

Strana SaS dala jasné ultimátum – buď skončí minister financií Igor Matovič alebo SaS skončí v koalícii. To by zrejme znamenalo aj pád vlády a predčasné parlamentné voľby. Sulík dal premiérovi Eduardovi Hegerovi čas do konca augusta, aby sa dohodli. Do konca augusta sú v Národnej rade aj parlamentné prázdniny a nebudú prebiehať žiadne plánované schôdze.  

„Strana Sloboda a Solidarita vypovedala koaličnú zmluvu a od premiéra Eduarda Hegera očakáva novú, z ktorej vyplynie, že Igor Matovič už nebude členom vlády. Je pre nás tiež neprijateľné, aby sme museli prosiť ministra financií o zvýšenie platov učiteľov. Ak sa tak nestane do 31. augusta, ministri SaS podajú demisiu,“

uvádza SaS v stanovisku.

Lenže OĽaNO ešte pred vypovedaním koaličnej zmluvy so strany SaS vyjadrilo svojmu ministrovi financií a predsedovi Igorovi Matovičovi podporu. Heger sa teda minimálne nateraz nechystá Matoviča odvolať a minister financií zrejme nezvažuje ani podanie demisie.

„V najbližších dňoch oznámime premiérovi svoje podmienky, za akých sme ochotní naďalej fungovať v novej koalícii. Máme záujem na dobrom fungovaní vlády. Spoločnosť je rozoštvaná a výsledkom pokračovania vlády s atómovkami Igora Matoviča bude celkom určite to, že sa k vláde opäť dostane Robert Fico a to vo veľkom štýle. Preto sme sa rozhodli konať,“

doplnila strana SaS vo svojom stanovisku.

Matematika nepustí

Lenže ak by strana SaS opustila koalíciu, tak by súčasná vláda nedokázala vládnuť. Z vlády by odišli štyria ministri, ktorí tam teraz sedia práve za stranu SaS. K strane SaS sa totiž pridali aj odídenci zo strany Za ľudí po jej rozpade. V parlamente by teda vláda bez strany SaS mala istých len 69 hlasov. To na vládnutie stačiť nemusí.

„Slovensko zažíva najťažšie časy vo svojej histórii. Teraz nie je čas na povalenie vlády. Verím, že kolegovia zo SaS sa rozhodnú zostať s nami,“

vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽaNO) po stredajšom rokovaní kabinetu.

Ak by koalíciu prestala podporovať strana SaS, tak by v parlamente stratila väčšinu. Oprieť by sa už mohla len o hlasy opozície z radov fašistov z extrémistickej ĽSNS, Hlasu alebo Smeru. Spoliehať by sa mohla ešte aj na odídencov z iných strán, ktorým by mohol Matovič sľúbiť lukratívne posty vo vláde. Menšinovú vládu pritom Slovensko nikdy nemalo.

Vyhlásenie strany OĽaNO

Druhý pokus nevyšiel

Koalícia sa už raz rozhádala tak, že to vyzeralo na predčasné voľby. Aj vtedy odchod ministrov z vlády vyvolali škriepky vtedajšieho premiéra Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Sulík minulý rok vyzval Igora Matoviča na odchod z vlády, keďže sa na Slovensko doviezol vakcínu Sputnik V z Ruska.

Spolu s vtedajším ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím ju potom teatrálne privítali na košickom letisku. Matovič vtedy tvrdil, že sa touto vakcínou nechajú zaočkovať stovky tisíc Slovákov, ktorí sa nenechajú zaočkovať žiadnou inou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Lenže nakoniec sa vakcínou Sputnik V nechalo zaočkovať len niekoľko tisíc ľudí.

Práve aj nekonečné hádky a útoky zo strany ministra financií Igora Matoviča mohli podkopať dôveru Slovákov v očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Matovič vtedy na jednej z mnohých tlačových konferencií už ako minister financií dourážal aj riaditeľku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanu Baťovu, pretože štátny ústav odmietol posvätiť očkovanie Sputnikom V bez doloženia potrebnej dokumentácie.

Predčasné voľby?

Súčasná kríza je však horšia ako bola tá počas minulého roka. Ministri za SaS síce vtedy opustili vládu, ale SaS minulý rok počas vládnej krízy nevypovedala koaličnú zmluvu. Strana SaS sa už niekoľko týždňov nezúčastňuje koaličnej rady, pretože nesúhlasí s postojmi strany OĽaNO a hlavne s postojmi jej predsedu a ministra financií Igora Matoviča.

Ak sa štyri koaličné strany nedokážu dohodnúť, tak je pravdepodobný už len jeden scenár – predčasné parlamente voľby. Pripustil to aj predseda strany Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár. Aby sa však mohli predčasné parlamentné voľby konať bude sa musieť koalícia na svojom konci dohodnúť. Poslanci budú musieť schváliť ústavný zákon o skrátení súčasného volebného obdobia.

Posledné predvolebné prieskumy ukazujú, že by súčasná koalícia po voľbách už nedokázala vládnuť. Nezískala by potrebnú väčšinu a rozloženie síl v parlamente by sa výrazne zmenilo. Do parlamentu by sa nedostala ani najmenšia koaličná strana Za ľudí.

Voľby by vyhral Hlas

Agentúra FOCUS pre TV Markíza uskutočnila posledný prieskum verejnej mienky v dňoch 20.06. – 27.06.2022 a to formou osobných rozhovorov. Podľa tohto prieskumu by voľby vyhrala strana Hlas, ktorá by získala 20,5%. Na druhom mieste by skončil opozičný Smer so ziskom 14,4%.

Na treťom mieste potom skončila práve strana SaS so ziskom 9,6%. Sulíkovci však oproti predchádzajúcemu prieskumu výrazne stratili – strana SaS prišla až o 1,5% voličov. Môže to byť práve aj dôsledok nekončených koaličných hádok.

Naopak rovnaký výsledok si udržalo Progresívne Slovensko, ktoré by získalo 9,1% hlasov. Na piatom mieste by skončila súčasná koaličná strana Sme rodina, ktorá si polepšila o dve percentá a získala by celkom 7,6% hlasov.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

7 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.