//

Volvo podľa mesta Košice a KSK vyvolá masívne investície

2 min. čítania

Počas odovzdávania zmlúv o spolupráci medzi mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom (KSK), obcou Valaliky a štátnymi orgánmi o tom informovali zástupcovia samospráv.

Konateľ štátnej spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec ocenil, že plány, ktoré existovali 20 rokov sa za štyri mesiace naplnili do takej miery, že do parku mieri prvý investora.

„Celý park bude priplavený tak, aby mohol prijať ďalších zamestnávateľov a spoločnosti, ktoré tento región budú rozvíjať. Pripravujeme celú infraštruktúru a všetky investície tak, aby uľahčili život v tomto regióne, priniesli možnosti, ktoré tu doteraz neboli a urobili región atraktívnym pre prácu aj bývanie,“ 

zdôraznil M. Durec.

Nové linky MHD

V zmluve platnej do konca roka 2028 sa mesto Košice zaviazalo napríklad zaviesť nové linky MHD. S podporou vlády chce tiež urýchliť výstavbu nových nájomných bytov a rezidenčného bývania.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka sa v rámci schváleného územného plánu nachádzajú v Košiciach lokality, kde je možné postaviť 25.000 bytov alebo domov. 

Mesto v súvislosti s výstavbou nového mestského centra pri rieke Hornád požiadalo štátne orgány o udelenie štatútu významnej investície. Podľa Polačeka by sa aj v tejto lokalite mohli budovať nájomné byty, ktoré by od roku 2026 využili budúci zamestnanci automobilky.

Cieľom je, aby Košice v najbližších rokoch dosiahli hranicu 250 000 obyvateľov. Čo sa týka dopravnej dostupnosti, jednou z možností je aj predĺženie električkovej trate.

„V blízkom období budeme rokovať aj o tom, či nepotiahnuť samotnú električku do investičného parku cez Barcu. To nám ale bude musieť povedať Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), či je alebo nie je takáto investícia reálna a finančne uchopiteľná,“

uviedol. 

Nové cesty

KSK je zas pripravený vybudovať nové cesty III. triedy v okolí strategického parku, vrátane napojenia na železničný uzol Geča a Haniska.

„Rátame aj s rekonštrukciami existujúcich komunikácií. Okrem toho vďaka novým zmluvám s autobusovými dopravcami vieme pružne upravovať intenzitu spojov prímestskej autobusovej dopravy a tým vyhovieť budúcim požiadavkám investora na zabezpečenie liniek vedúcich až k bráne strategického parku,“

skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

V rámci zlepšenia dopravnej dostupnosti sa počíta aj s výstavbou cyklotrás, ktoré by spájali obce Valaliky a Kokšov-Bakšu, ako aj Valaliky a Košice. Kraj tiež vytvorí alebo prispôsobí učebné odbory na svojich stredných školách.

Žiaci z rodín vyslaných zamestnancov zas budú môcť využiť štúdium na Gymnáziu Šrobárova v Košiciach, ktoré bude poskytovať medzinárodné vzdelávanie v anglickom jazyku.      

Piata automobilka

Skupina Volvo sa rozhodla v strategickom priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach (okr. Košice – okolie) postaviť tretí európsky závod. V rozmedzí rokov 2023 až 2027 Volvo na Slovensku preinvestuje viac ako 1,18 mld. eur.

Na východnom Slovensku bude Volvo vyrábať iba elektromobily a so sériovou výrobou by mali začať v roku 2026.

Ročne budú môcť v novom závode vyrobiť 250.000 elektromobilov. Spoločnosť vytvorí 3.300 priamych nových pracovných miest, ďalších približne 10.000 pracovných miest by malo vzniknúť v dodávateľských firmách automobilky.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Zahraničný obchod v pluse. Pomohol vývoz automobilov

Nasl. článok

Musk odstúpil od kúpy Twitteru. Bude to mať súdnu dohru

Viac z Biznis

0 0,00