9.8 C
Bratislava
DomovPeniazeChorvátsko od 1. januára zavedie euro

Chorvátsko od 1. januára zavedie euro

Budúci rok už Slováci na dovolenku do Chorvátsku nebudú potrebovať zamieňať kuny. Europarlament odobril prijatie meny euro v Chorvátsku, ktorá nahradí miestne kuny. Chorvátsko sa teda stane 20. krajinou, ktorá bude využívať jednotnú menu euro.

Europoslanci odobrili správu, ktorá zavedenie eura v Chorvátsku odporúčala. Za túto správu zahlasovalo celkom 539 prítomných europoslancov, 45 europoslancov bolo proti a 48 europoslancov sa zdržalo hlasovania.

Chorvátsku sa podarilo splniť kritéria na vstup do eurozóny a to napriek vojne na Ukrajine, rastúcim cenám ropy a tiež rastúcim cenám v obchodoch. Miera inflácie je pritom jedno z hodnotiacich kritérií pre prijatie eura.

Okrem iného sa sleduje stabilita výmenného kurzu a tiež napríklad dlh verejnej správy. Pre mnohých dovolenkárov sa výrazne zjednoduší cestovanie do Chorvátska. Cestovanie do Chorvátska by potom ešte výraznejšie uľahčil vstup krajiny do Schengenského priestoru, keď by sa aj Slováci vyhli kontrolám na hraniciach.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

1 komentár

  1. […] Lenže už pred dovolenkou by ste mali myslieť aj na to ako budete na dovolenke platiť. Jednoduché to máte pokiaľ cestujete do krajín ako napríklad Taliansko alebo Španielsko. Keďže majú euro, tak nemusíte myslieť na výmenu peňazí za domácu menu. Také Chorvátsko má tento rok ešte vlastnú menu, ale od budúceho roka aj tam už budete platiť eurami. […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.