/

Slovensko má v zásobníkoch plyn na najbližšiu vykurovaciu sezónu

1 min. čítania

Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už má v zásobníku dostatočné množstvo zemného plynu na pokrytie nadchádzajúcej vykurovacej sezóny pre priemysel ako i domácnosti.

„Dnes môžeme s konečnou platnosťou oznámiť, že Slovensko má plynu dosť na celú budúcu vykurovaciu sezónnu, teda až do konca marca 2023. Pri súčasnom nastavení priemyslu a jeho odberov nepríde k žiadnym obmedzeniam priemyslu či domácností,“

uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Na tlačovej konferencii o tom informoval spolu s generálnym riaditeľom SPP Richardom Prokypčákom.

Aktuálna naplnenosť slovenských zásobníkov zemného plynu pokrýva 49 % celoročnej spotreby, čím sa Slovensko zásobami zaradilo na druhé miesto v Európe.

Ako zdôraznil minister hospodárstva, zásobníky sa podarilo naplniť napriek skráteniu dohodnutých dodávok ruského Gazpromu od polovice júna až do úplnej odstávky plynovodu Nord Stream 1 pre plánovanú údržbu začiatkom júla.

SPP nahrádza výpadky plynu z Ruska dodávkami plynu zo Severného mora a zároveň dovozom skvapalneného plynu LNG lodnými tankermi.

„Aj keď od zajtra nepritečie ani meter kubický plynu z Ruska, pokiaľ budú dodržané iné zmluvy, sme vybavení až do konca vykurovacej sezóny budúceho roku,“

uviedol minister Richard Sulík.

Zároveň uviedol, že zásoby sú dostatočné i v prípade, ak sa dodávky plynu z Ruska neobnovia. Ďalšie vtláčanie plynu do zásobníkov spolu s generálnym riaditeľom SPP nepovažujú za efektívne. Na uskladnenie bude SPP nakupovať ďalší plyn iba v prípade, že to bude cenovo výhodné.

Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák zároveň informoval, že SPP má rovnako vytvorené rezervy v prípade, že niektoré dodávateľské firmy ukončia svoju činnosť a odovzdajú licencie.

Ako ďalej minister hospodárstva informoval, v prípade presunu výroby veľkých zahraničných firiem na Slovensko a ich prípadnej väčšej potreby plynu môže nastať situácia, že ich odbery nebudú držané.

„Tam sa môže stať, že dodatočné dodávky nebudú,“

pripustil. Všetky odbery, ktoré však v slovenskom priemysle bežia dnes, budú dodržané.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Letný špeciál: Ako si chrániť zdravie počas horúčav a odporúčania pre cestovateľov

Nasl. článok

Vývoj cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach SR v máji 2022

Viac z Ekonomika

0 0,00