//

Úroda hustosiatych obilnín medziročne vzrastie o 3 % len vďaka pšenici

2 min. čítania

Pšenica sa v roku 2022 pestuje na väčších plochách ako v minulom roku, ale rast jej celkovej úrody bude tlmiť nižší výnos z hektára. Súčasne sa v SR dopestuje menej ostatných obilnín – predovšetkým jačmeňa, produkciu ovplyvní najmä medziročný úbytok osiatych plôch.

Celková úroda hustosiatych obilnín v roku 2022 by mala byť v porovnaní s rokom 2021 vyššia o 3 % a mala by dosiahnuť 2,8 milióna ton, čo je o 82-tisíc ton viac ako v predošlom roku.

Očakávaný rast ovplyvnila väčšia celková plocha osiata obilninami o 7 %, ale súčasne o 4 % nižšia očakávaná priemerná úroda z hektára ako pred rokom. Priemerný výnos 5,08 tony z hektára je menší ako vlaňajšia reálna úroda, ale je stále nad hodnotou posledných piatich rokov.

Vyplýva to z prvého odhadu úrody, ktorý na základe zozbieraných informácií k 20. júnu 2022 spracoval Štatistický úrad SR.

Na menších plochách

Najčastejšie pestovanou obilninou na Slovenku zostáva pšenica, ktorá tvorí až 75 % plôch osiatych hustosiatymi obilninami. 

„Pšenica sa v roku 2022 pestuje na výmere o 15 % vyššej ako pred rokom, ale jej produkcia stúpne pravdepodobne len o 7,5 %. Predstavuje to rast zhruba o 150-tisíc ton plodiny. Dôvodom je medziročne nižší výnos z hektára,“

uviedol Peter Danko, riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva Štatistického úradu SR.

Pšenica sa v tomto roku pestuje na ploche 410 tis. hektárov pôdy, čo je medziročne nárast o 53-tisíc ha. Pri odhadovanom výnose 5,24 tony z hektára možno predpokladať celkovú úrodu v objeme takmer 2,2 milióna ton. Očakávané výnosy z hektára sú nižšie v porovnaní s predchádzajúcim rokom, avšak prekonajú päťročný priemer.

Celková úroda jačmeňa by mala dosiahnuť 536 tis. ton, čo je približne 10 % medziročný úbytok produkcie. Druhá najpestovanejšia hustosiata obilnina sa pestuje totiž na menšej ploche ako pred rokom a súčasne sa očakáva jej nižší výnos z hektára. Priemerná očakávaná produkcia 4,93 tony z hektára sa však udrží nad päťročným priemerom.

V prípade očakávaných výnosov ide o prvý odhad, ktorý sa bude spresňovať podľa vývoja klimatických podmienok v ďalších dvoch odhadoch.

Ovos, raž aj tritikale

Ostatné tri sledované druhy obilnín by mali byť produkované v aktuálnom roku 2022 v nižšom objeme ako v roku 2021, pričom úbytok osiatych plôch všetkých troch obilnín aspoň z časti kompenzuje vyšší očakávaný výnos z hektára. Celková úroda ovsa by mala byť o pätinu nižšia ako pred rokom, pri raži by sme mali dosiahnuť o 5 % a pri tritikale o takmer 6 % menšiu úrodu ako vlani.

Očakávaná celková úroda repky olejky (ozimná a jarná) je približne na úrovni vlaňajška (419 tis. ton). Repka sa síce osiala na medziročne mierne väčšej ploche, ale poľnohospodári očakávajú rovnaký hektárový výnos ako vlani 2,95 tony z hektára. Repka dlhodobo patrí medzi tri najviac pestované plodiny v SR z hľadiska rozlohy osiatych plôch (za pšenicou a kukuricou).

Štatistický úrad SR realizoval prvý odhad úrody k 20. júnu 2022. Do zisťovania boli zaradené obilniny pestované na Slovensku na najväčšej výmere a repka olejka. Odhady hektárových výnosov sa zisťovali u každej plodiny minimálne na 70 % z celkovej osiatej plochy.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Od júla pokutu v Chorvátsku zaplatíte len kartou

Nasl. článok

Orange opäť zvýši ceny. Viac budú stáť paušály, internet aj televízia

Viac z Biznis

0 0,00