//

V máji sa stavebná produkcia zvýšila o 2,5%

1 min. čítania

Produkcia stavebného sektora v máji 2022 pokračovala striedaním mesačných rastov a poklesov a po aprílovom mínuse sa znova dostala do plusu. Vývoj bol ovplyvnený zvýšením objemu prác na budovách a výraznejším rastom inžinierskych stavieb.

Stavebná produkcia v máji 2022 dosiahla 520,8 mil. eur a v porovnaní s májom 2021 vzrástla o 2,5 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 0,4 % vyššia ako v apríli 2022.

Rast stavebníctva v piatom mesiaci ovplyvnila najmä medziročne vyššia rozhodujúca tuzemská produkcia, ktorá vzrástla o 6 %. Jej celkový vývoj ovplyvnilo najmä zvýšenie objemu stavebných prác na podielovo významnejšej novej výstavbe o 8,8 %.

Stavebná produkcia v máji. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Naopak opravy a údržba medziročne poklesli o 1,3 % a brzdili celkový rast stavebníctva v máji. V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba tvorí viac ako dvojtretinový podiel.

Z hľadiska výrobného zamerania objem prác pri výstavbe budov medziročne stúpol o 4,7 % a k pozitívnemu vývoju stavebníctva prispeli najmä rýchlejšie rastúce práce na inžinierskych stavbách, ktoré medziročne vzrástli o 8,8 %.

Naopak práce v zahraničí, ktoré pomáhali stavebníctvu v predošlom roku, znížili svoj objem a medziročne zaznamenali pokles o 23,8 %. Zahraničné výkony tvorili necelých 9 % z celkového objemu stavebnej produkcie.

V súhrne za prvých päť mesiacov roka 2022 dosiahla stavebná produkcia objem takmer 2,1 mld. eur a medziročne bola vyššia o 1 %. Dynamickejší medziročný rast o 1,7 % vykázala nová výstavba, opravy a údržba sa držali približne na úrovni roka 2021 (rast o 0,2 %). Produkcia v zahraničí bola medziročne vyššia o 1,8 %.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Vývoj cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach SR v máji 2022

Nasl. článok

Počet obyvateľov v produktívnom veku sa za 10 rokov zvýšil iba v Bratislavskom kraji

Viac z Biznis

0 0,00