///

Rast reálnych miezd sa takmer zastavil. Pre vysokú infláciu

1 min. čítania

Najvýraznejšie sa zvýšili mzdy v ubytovaní (o 26,3 % na 936 eur), dvojciferne rástli aj mzdy v stavebníctve (o 11,9 % na 904 eur) a v maloobchode (o 10,7 % na 991 eur). Najpomalšie rástli mzdy v informačných a komunikačných činnostiach, v ktorom sú dlhodobo najvyššie zárobky v SR, a to o 2,7 % na 2.333 eur mesačne. V priemysle boli mzdy vyššie o 6,7 %.

Pri zohľadnení pretrvávajúceho vysokého rastu spotrebiteľských cien (inflácie) sa reálne mzdy zvýšili len v jednom z 10 sledovaných odvetví, a to v ubytovaní o 12,2 %.

Dvojciferný rast sa v tomto odvetví drží od začiatku roka a je reakciou na oživenie cestovného ruchu zdecimovaného pandémiou, pred ktorou boli v tomto odvetví najnižšie zárobky z celej ekonomiky. Najvýraznejší pokles reálnej mzdy o viac ako 7 % bol zaznamenaný v informačných a komunikačných činnostiach a vo vybraných trhových službách.

V priemere za päť mesiacov roka 2022 sa nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila najvýraznejšie v ubytovaní o 27,4 % (dosiahla 878 eur). Najnižší rast nominálnej mzdy zaznamenali vybrané trhové služby o 4,8 % (1.208 eur).

Vysoké tempo inflácie sa podarilo prekonať mzdám v 5 odvetviach, najvýraznejšie v ubytovaní (o 15,4 %). Naopak, najvyšší pokles reálnej mzdy bol vo vybraných trhových službách o 5,1 %.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

ŠÚ SR: Počet zamestnancov rástol aj v máji

Nasl. článok

Zamestnávatelia a odborári sa dohodli. Minimálna mzda bude 700 eur

Viac z Peniaze

0 0,00