//

ŠÚ SR: Počet zamestnancov rástol aj v máji

1 min. čítania

Nominálne mesačné mzdy v máji 2022 medziročne rástli vo všetkých 10 sledovaných odvetviach, avšak rastúcemu tempu inflácie odolal len sektor ubytovania. Zamestnanosť vo väčšine odvetví rástla, výnimkou bol aj v máji počtom zamestnancov najväčší priemysel. Údaje dnes zverejnil Štatistický úrad SR.

Predbežné dáta o zamestnanosti, ktoré poskytujú hlavne veľké podniky, v máji 2022 potvrdili medziročný rast počtu zamestnaných osôb v 9 spomedzi 10 sledovaných odvetví ekonomiky.

Už druhý mesiac po sebe rástol dvojciferným tempom počet zamestnancov v ubytovaní, medziročne ich počet narástol o 19,6 % a v reštauráciách a pohostinstvách o 10,1 %. Rast zamestnanosti nad 5 % bol tiež v informačných a komunikačných činnostiach.

Nižší nárast zamestnanosti (do štyroch percent) bol v doprave a skladovaní, stavebníctve, vybraných trhových službách aj troch zložkách vnútorného obchodu – v maloobchode, veľkoobchode či predaji a oprave motorových vozidiel. Medziročný pokles počtu zamestnaných osôb sa prejavil len v priemysle, ktorý však zamestnáva najväčší počet ľudí.

V súhre za prvých päť mesiacov roka 2022 zamestnanosť medziročne vzrástla v 9 z 10 sledovaných odvetví, najvýraznejšie v ubytovaní o 11 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 6,6 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 4,9 %. Mierny úbytok sa prejavil len v priemysle (o 0,1 %).

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Priemysel sa v máji rozbehol. Tržby rástli

Nasl. článok

Rast reálnych miezd sa takmer zastavil. Pre vysokú infláciu

Viac z Ekonomika

0 0,00