///

Vláda sa dohodla na zvýšení platov učiteľov aj štátnych zamestnancov. Od budúceho roka

4 min. čítania

Na zvýšenie platov zamestnancov v štátnej službe a vo verejnom záujme pôjde celkom miliarda eur. Informoval o tom dnes minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger.

Na jeseň tohto roku dostanú učitelia a štátni zamestnanci aj jednorazovú odmenu vo výške 500 eur. Ďalšie zvýšenie bude v budúcom roku, a to k 1. januáru a následne sa platy učiteľom a štátnym zamestnancom upravia k 1. septembru.

Výsledky kolektívneho vyjednávania v stredu na tlačovej konferencii oznámili premiér Eduard Heger spolu s ministrom financií Igorom Matovičom.

Dve zvýšenia platov

Premiér Eduard Heger poukázal na to, že ide o mimoriadne zvýšenie platov učiteľov a štátnych zamestnancov. Šéf rezortu financií zároveň ozrejmil, že od 1. januára 2023 bude valorizácia platov o 7 %. Štátnym zamestnancom potom porastú platy aj od 1. septembra 2023 a to o 10 %.

„A tu je výsledok poctivých niekoľkotýždňových kolektívnych vyjednávaní. Platy učiteľov vzrastú za 14 mesiacov až o 26,9% – len v priebehu budúceho roku o 23,2%! K tomu navyše 500€ ešte tento rok vo výplate za august. Áno, mojim cieľom bolo zvýšiť platy učiteľov už od 1. júla 2022 o 10%, ten príbeh však všetci dobre poznáme – minister školstva hlasujúci proti zvýšeniu platov učiteľov, to je naozaj svetový unikát. Jasné, že také zvýšenie by bolo viac ako 500€, ale bohužiaľ, nedokázali sme s SaS pohnúť,“

uviedol k zvyšovaniu platov minister financií Igor Matovič.

Celkový nárast platov pri porovnaní júna tohto roka a septembra budúceho roka tak podľa jeho slov bude o 21,2 %. Reálne však platy vzrastú o 17%. Matovič totiž do zvyšovania platov zrejme započítal aj jednorazovú odmenu vo výške 500 eur, ktorú dostanú štátni zamestnanci vyplatenú.

Učiteľom viac

Viac porastú platy v školstve, kde platy celkom vzrastú o 22%. Od 1. januára 2023 dôjde k valorizácii o platov v školstve o 10 %. Od septembra 2023 potom učiteľom vzrastú platy o ďalších 12 %.

„Hospodárime lepšie ako pred tromi rokmi hospodárila predošlá vláda, keď nemali žiadnu krízu. Preto, že šetríme, lepšie vyberáme dane, ideme podvodníkom po krku a nekradneme, môžeme dnes túto správu oznámiť ľuďom, ktorí pracujú pre štát,“

skonštatoval Matovič.

Bude platiť dlhšie

Kolektívna zmluva ešte podpísaná nie je, ale podľa ministra financií sa už na nej s odborármi dohodli. Igor Matovič priblížil, že bude podpísaná s platnosťou od 1. januára 2023 až do 31. augusta 2024.

„Nikdy v histórii Slovenka nerástli takto zásadne v priebehu jediného roka platy v štátnej a verejnej správe. Ide o ďalšiu miliardu, ktorú dávame občanom tejto krajiny,“

skonštatoval štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

Minister financií Igor Matovič to odôvodnil tým, aby bol presah týchto dohôd až za voľby, ak sa uskutočnia v riadnom termíne. Tým sa zaručí, že nedôjde k žiadnej zmene. Nová vláda by musela s odborármi podpísať novú kolektívnu zmluvu.

„Slovenskí učitelia dlhé roky počúvajú, akí sú nedocenení a zaslúžia si za svoje poslanie vyššie platové ohodnotenie. No až naša vláda prešla od rečí k činom a vďaka našej iniciatíve si platovo polepšia takmer o štvrtinu. Zároveň však pomôžeme aj nášmu školstvu, pretože práve finančná motivácia často ľudí odrádza od tohto veľmi dôležitého zamestnania,“

povedal k zvyšovaniu platov premiér Eduard Heger.

Chýbajú peniaze

Na zvyšovanie platov učiteľov a štátnych zamestnancov však v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Igor Matovič nemá peniaze ani na pokrytie nákladov na rodinný protiinflačný balík, ktorý bude štátnu kasu ročne od budúceho roka stáť 1,2 miliardy eur.

Poslanci nedávno prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá už pri vrátení zákona Národnej rade avizovala, že v prípade prelomenia jej veta sa obráti na Ústavný súd.

Zákon o protiinflačnej podpore rodín prešiel v Národnej rade len vďaka podpore opozície z radov extrémistov z ĽSNS. To bolo neskôr dôvodom prečo koaličná strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu.

Vyššie dane?

Odkiaľ vláda zoberie ďalšiu miliardu eur na zvyšovanie platov učiteľov a štátnych zamestnancov nie je jasné. Matovič sa už opakovane vyhrážal zvyšovaním daní. Chcel zdaniť bohaté firmy a na stole bol aj návrh na zdanenie Slovnaftu. To by sa však vrátilo ako bumerang na najzreteľnejších, ktorí by si priplatili za tankovanie a tiež následne za tovar v obchodoch.

Jednou z ciest ako oba balíky v celkovom objeme 2,2 miliardy eur je zníženie iných výdavkov štátu. Druhou je potom iba zvýšenie daní alebo zavedenie nových daní. To však ešte zhorší už tak vypätú situáciu v rodinách, ktoré trpia rekordne vysokou infláciou.

Zvyšovanie platov sa zatiaľ netýka zamestnancov v zdravotníctve. S ich zástupcami by sa mal minister financií Igor Matovič stretnúť zajtra.

2 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Orange opäť zvýši ceny. Viac budú stáť paušály, internet aj televízia

Nasl. článok

Priemysel sa v máji rozbehol. Tržby rástli

Viac z Peniaze

0 0,00