Inflácia sa v júni vyšplhala na 13,2 %, nepretržite rastie už takmer jeden a pol roka Medziročná miera inflácie je najvyššia od júna 2000 a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom.
Rástli ceny takmer všetkých položiek spotrebného koša, medzimesačne naďalej najmä potraviny, pohonné hmoty a stavebné materiály zohľadnené v imputovanom nájomnom.
Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %.

Medzimesačne o 1,2%
Medzimesačný rast cien v júni síce poklesol na 1,2 %, ale v priemere od začiatku roka sa ceny z mesiaca na mesiac zvyšovali o 1,6 %.
Inflácia medziročne rástla už sedemnásty mesiac za sebou, a kým jej hodnota v júni minulého roka bola ešte na úrovni 2,9 %, v júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, na 13,2 %.
Jún 2022 v porovnaní s májom 2022
Medzimesačne rástli ceny v 11 spomedzi 12 odborov (výdavkových skupín domácností), znížili sa iba v jedom odbore, vo vzdelávaní. Minulý mesiac pritom inflácia dosiahla 12,6%.
Najvýraznejší vplyv na medzimesačnú zmenu mali naďalej rastúce ceny potravín. Tempo ich rastu síce počas mája spomalilo na 2,4 % (v máji 3,8 %), ale komodity s najvýraznejším podielom v spotrebe domácností rástli naďalej pomerne dynamicky.
Medzimesačný nárast cien ovplyvnili najmä vyššie ceny mäsa o 3,3 %, mlieka, syrov, vajec o 2,9 %, ovocia o 7,5 % či olejov a tukov o 6,6 % (z toho olej o 12,8 %). Klesla iba cena zeleniny o 2,7 %.
Rástli ceny benzínu a nafty
Medzimesačne rast cien ovplyvnil tiež zvýšenie cien za imputované nájomné (náklady vlastníkov na bývanie) o 1,8 %, ktoré je ovplyvnené už takmer rok dynamickým rastom cien stavebných materiálov. Tie sa prejavili tiež v raste cien za údržbu a opravy obydlia o 1,3 %.
Výraznejšie sa tiež zvýšili ceny za dodávku vody o 2,1 %, čo spôsobilo, že celý odbor bývanie a energie si znova k zmene cien z predošlých mesiacov pripísal ďalší medzimesačný prírastok o 1 %.
Tretí najvýraznejší vplyv na medzimesačnú úroveň cien malo zdraženie pohonných hmôt o 5,7 %. Priplatili sme si tiež za rekreáciu a kultúru, v reštauráciách a kaviarňach, za osobnú starostlivosť a tiež za zdravotnícke tovary a služby.
Index spotrebiteľských cien sa v júni oproti máju zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 1,2 %, v domácnostiach dôchodcov o 1,3 %.
Jún 2022 v porovnaní s júnom 2021
Medziročná hodnota inflácie vzrástla v júni 2022 na 13,2 % a podobne ako v máji je to najvyššia hodnota od júna 2000. Ceny sa zvýšili vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša, až polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako 8 %.
Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %. Dvojciferným tempom rástli aj ceny v doprave, reštauráciách a hoteloch a nábytok a bytové zariadenie.
Drahé energie
Najvyšší podiel – viac ako štvrtinový – vo výdavkoch slovenských domácností tvoria náklady na bývanie. Tu sme si museli medziročne priplatiť v sumáre o 15,5 %. Imputované nájomné stúplo o 18,5 % a elektrina, plyn a tepelná energia zdraželi o 15,8 %. Vyššie ceny sme zaznamenali už aj v dodávke vody a v službách s tým spojenými, medziročne o 8,3 %.
Ceny potravín boli medziročne vyššie až o 18,7 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 %, mäsa o 19 %, olejov a tukov o 47,2 %, ale tiež zelenina o 15,4 %, cukor a cukrovinky o 11,2 % či ovocie o 7,6 %.
Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 % a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 %.
Extréme drahý benzín a nafta
Naďalej výrazne rástli ceny pohonných hmôt, medziročne až o 43,4 %. V porovnaní s minuloročným júnom stúpli ceny za stravovanie o 20 %, na osobnú starostlivosť o 10,3 %, za zdravotnícke služby o 8,5 %, ako aj rekreačné, kultúrne služby a dovolenky o 7,4 % a poistenia o 5,5 %.
Index spotrebiteľských cien sa v júni 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 13,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 13,5 %, za domácnosti dôchodcov o 14,1 %.
V súhrne za šesť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,9 % (za domácnosti zamestnancov o 10,8 %, za nízkopríjmové domácnosti o 10,9 %, za domácnosti dôchodcov o 11,8 %).
Vývoj jadrovej a čistej inflácie
Pri júnovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 12,9 % a čistá inflácia hodnotu 11,1 %. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,4 % a čistá inflácia hodnotu 1,1 %.
Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.
[…] vrátane Slovenska. Aj na Slovensku inflácia dosahuje rekordných výšok. Za jún dosiahla inflácia na Slovensku 13,2% a je tak najvyššia za posledných viac ako 20 […]
[…] neustále rastú. Štatistický úrad iba tento týždeň potvrdil, že inflácia za jún je už vyššia ako 13 percent. Ceny v obchodoch budú rásť rýchlo aj v nasledujúcich mesiacoch […]
[…] aktuálna vysoká inflácia viac ako 13 percent ukazuje, ako dôležité je správne investovanie úspor a tiež vytvorenie dostatočnej […]
[…] za mesiac jún. Asi nie je veľkým prekvapením, že inflácia opäť medziročne narástla a už prekonala hranicu 13 percent. S vysokou infláciou však budeme musieť bojovať ešte zrejme niekoľko […]
[…] inflácia znižuje hodnotu našich peňazí. Za jún bola inflácia vo výške 13,2 percenta a ide o najvyššiu infláciu za viac ako 20 rokov. Lepšie to však nebude ani v nasledujúcom […]
[…] sociálnych sieťach na Facebooku a Instagram. Problémy aj pri nich spôsobila vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a pokles záujmu zo strany zákazníkov. S vysokou infláciou potom prišlo aj […]
[…] zrýchlila v júni o 0,6 percentuálneho bodu na 13,2 %. Zrýchlenie inflácie je najmiernejšie za posledné štyri mesiace. K rýchlejšej inflácii […]
[…] krajiny východného bloku zápasia s už dvojcifernou infláciou. Slovensko za jún vykázalo infláciu vyššiu ako 13 percent, podľa európskych pravidiel potom niečo pod trinástimi […]
[…] tento rok rastú extrémne rýchlo. Medziročne sa inflácia zvýšila o viac ako 13 percent. Rastú ceny potravín, energií a rastú aj úroky na […]
[…] rok pritom inflácia rastie rekordným tempom, keď za jún dosiahla viac ako 13 percent. Lenže lepšie to nebude ani v budúcom roku a inflácia bude stále v dvojcifernej […]
[…] aj počas krízy, keď sú trhy nízko. Navyše naše peniaze teraz znehodnocuje vysoká, viac ako 13-percentná inflácia. Hodnotu vašich peňazí môže aspoň čiastočne ochrániť práve investovanie, napríklad do […]
[…] Najvyššiu infláciu v celej eurozóne má aktuálne Estónsko, kde sa inflácia vyšplhala až na 22,7 percenta. Naopak najlepšie je na tom Malta s infláciou na úrovni 6,5 percenta. Údaje za júl ešte za Slovensko nie sú dostupné, ale inflácia v júni dosiahla podľa údajov štatistického úradu viac ako 13 percent. […]
Diskutujte na témy z ekonomiky, financií a sveta peňazí. Viac tém nájdete v časti diskusia, kde môžete vytvoriť aj nové témy. Pridajte sa aj vy a diskutujete!
[…] mesiacov trápi vysoká inflácia. V júni inflácia dosiahla na Slovensku hodnotu až 13,2 percenta. Údaje za júl zatiaľ nie sú dostupné, ale pre rast cien potravín aj energií je […]
[…] Je to ďalší z rekordov za posledných vyše 20 rokov, leto však dynamiku rastu cien utlmilo. V porovnaní s júnom inflácia vzrástla už len o 0,4 percentuálneho bodu (p. b.), kým v prvých mesiacoch roka […]