///

Inflácia dosiahla nový rekord. V júni už bola vyššia ako 13%

4 min. čítania
Inflácia dosiahla v júni nový rekord, keď prekonala hranicu 13%. Medzimesačne sa tempo rastu síce spomalilo, ale i tak ceny rýchlo rástli. Vysoká inflácia bude zaťažovať peňaženky Slovákov zrejme aj budúci rok.

Inflácia sa v júni vyšplhala na 13,2 %, nepretržite rastie už takmer jeden a pol roka Medziročná miera inflácie je najvyššia od júna 2000 a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom.

Rástli ceny takmer všetkých položiek spotrebného koša, medzimesačne naďalej najmä potraviny, pohonné hmoty a stavebné materiály zohľadnené v imputovanom nájomnom.

Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %.

Vývoj inflácie na Slovensku (zdroj: Štatistický úrad SR)

Medzimesačne o 1,2%

Medzimesačný rast cien v júni síce poklesol na 1,2 %, ale v priemere od začiatku roka sa ceny z mesiaca na mesiac zvyšovali o 1,6 %.

Inflácia medziročne rástla už sedemnásty mesiac za sebou, a kým jej hodnota v júni minulého roka bola ešte na úrovni 2,9 %, v júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, na 13,2 %.

Jún 2022 v porovnaní s májom 2022

Medzimesačne rástli ceny v 11 spomedzi 12 odborov (výdavkových skupín domácností), znížili sa iba v jedom odbore, vo vzdelávaní. Minulý mesiac pritom inflácia dosiahla 12,6%.

Najvýraznejší vplyv na medzimesačnú zmenu mali naďalej rastúce ceny potravín. Tempo ich rastu síce počas mája spomalilo na 2,4 % (v máji 3,8 %), ale komodity s najvýraznejším podielom v spotrebe domácností rástli naďalej pomerne dynamicky.

Medzimesačný nárast cien ovplyvnili najmä vyššie ceny mäsa o 3,3 %, mlieka, syrov, vajec o 2,9 %, ovocia o 7,5 % či olejov a tukov o 6,6 % (z toho olej o 12,8 %). Klesla iba cena zeleniny o 2,7 %.

Rástli ceny benzínu a nafty

Medzimesačne rast cien ovplyvnil tiež zvýšenie cien za imputované nájomné (náklady vlastníkov na bývanie) o 1,8 %, ktoré je ovplyvnené už takmer rok dynamickým rastom cien stavebných materiálov. Tie sa prejavili tiež v raste cien za údržbu a opravy obydlia o 1,3 %.

Výraznejšie sa tiež zvýšili ceny za dodávku vody o 2,1 %, čo spôsobilo, že celý odbor bývanie a energie si znova k zmene cien z predošlých mesiacov pripísal ďalší medzimesačný prírastok o 1 %.

Tretí najvýraznejší vplyv na medzimesačnú úroveň cien malo zdraženie pohonných hmôt o 5,7 %. Priplatili sme si tiež za rekreáciu a kultúru, v reštauráciách a kaviarňach, za osobnú starostlivosť a tiež za zdravotnícke tovary a služby.

Index spotrebiteľských cien sa v júni oproti máju zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 1,2 %, v domácnostiach dôchodcov o 1,3 %. 

Jún 2022 v porovnaní s júnom 2021

Medziročná hodnota inflácie vzrástla v júni 2022 na 13,2 % a podobne ako v máji je to najvyššia hodnota od júna 2000. Ceny sa zvýšili vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša, až polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako 8 %.

Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %. Dvojciferným tempom rástli aj ceny v doprave, reštauráciách a hoteloch a nábytok a bytové zariadenie.

Drahé energie

Najvyšší podiel – viac ako štvrtinový – vo výdavkoch slovenských domácností tvoria náklady na bývanie. Tu sme si museli medziročne priplatiť v sumáre o 15,5 %. Imputované nájomné stúplo o 18,5 % a elektrina, plyn a tepelná energia zdraželi o 15,8 %. Vyššie ceny sme zaznamenali už aj v dodávke vody a v službách s tým spojenými, medziročne o 8,3 %.

Ceny potravín boli medziročne vyššie až o 18,7 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 %, mäsa o 19 %, olejov a tukov o 47,2 %, ale tiež zelenina o 15,4 %, cukor a cukrovinky o 11,2 % či ovocie o 7,6 %.

Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 % a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 %.

Extréme drahý benzín a nafta

Naďalej výrazne rástli ceny pohonných hmôt, medziročne až o 43,4 %. V porovnaní s minuloročným júnom stúpli ceny za stravovanie o 20 %,  na osobnú starostlivosť o 10,3 %, za zdravotnícke služby o 8,5 %, ako aj rekreačné, kultúrne služby a dovolenky o 7,4 % a poistenia o 5,5 %.

Index spotrebiteľských cien sa v júni 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 13,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 13,5 %, za domácnosti dôchodcov o 14,1 %.

V súhrne za šesť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,9 % (za domácnosti zamestnancov o 10,8 %, za nízkopríjmové domácnosti o 10,9 %, za domácnosti dôchodcov o 11,8 %).

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri júnovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 12,9 % a čistá inflácia hodnotu 11,1 %. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,4 % a čistá inflácia hodnotu 1,1 %.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.

15 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Remišovej rezort sfušoval nákup tabletov pre seniorov. Sú staré a nepoužiteľné

Nasl. článok

Slovensko možno príde o jediného výrobcu hliníka

Viac z Financie

0 0,00