//

Remišovej rezort sfušoval nákup tabletov pre seniorov. Sú staré a nepoužiteľné

3 min. čítania
Rezort Veroniky Remišovej sfušoval nákup prvých tabletov pre seniorov. Rezort nakúpil staré zariadenia od Huawei, ktoré nepodporujú Google služby a bežia ešte na Androide 10.

Ministerstvo informatizácie pod vedením Veroniky Remišovej sa chystá seniorom rozdať viac ako 170-tisíc tabletov. Ministerstvo si od toho sľubuje zlepšenie technických zručností seniorov. Peniaze na celý projekt pôjdu z Plánu obnovy a odolnosti.  

Seniori však tablet nedostanú úplne zadarmo. Musia absolvovať kurz, na ktorom ich budú učiť pracovať s nakúpenými tabletmi, aby ich potom seniori vedeli používať. Na záver budú seniori absolvovať skúšku, ktorej výsledok však nebude mať žiadny dopad na odovzdanie tabletu. Aj keby skúšku nespravili, tak tablet od štátu dostanú.

Staré a nepoužiteľné

Štát už nakúpil prvých dvetisíc kusov tabletov, ktoré poputujú prvým vyškoleným seniorom. Štát si od kurzov sľubuje väčšiu samostatnosť seniorov, ktorí by si po absolvovaní štátom plateného kurzu mali vedieť napríklad zaplatiť faktúru cez internet banking alebo cez mobilnú aplikáciu.

Ako odmenu a lákadlo na absolvovanie kurzu ponúka štát seniorom, že im na záver kurzu odovzdá tablet. Prvé tablety, ktoré štát nakúpil opäť dokazujú amaterizmus na rezorte informatizácie.

Štát totiž nakúpil staré tablety od firmy Huawei, konkrétne ide o model Huawei MatePad T10s s podporou LTE. Ide pritom o tablet, ktorý Huawei predstavil takmer pred dvomi rokmi a navyše tablet firma predstavila v čase, keď už súčasťou jeho zariadení neboli Google služby.

Bezpečnosť na poslednom mieste

Bez Google služieb je tablet veľmi ťažko použiteľný, keďže užívateľ sa musí spoliehať len na vlastný obchod s aplikáciami od Huawei, kde mnohé aplikácie (a to vrátane štátnych) chýbajú. Druhou možnosťou je priama inštalácia aplikácii mimo obchod, ale to predstavuje pre menej skúsených používateľov obrovské bezpečnostné riziko.

Problémom je tiež fakt, že tablety Huawei, ktoré štát nakúpil, nemajú aktualizovaný Android na najnovšiu verziu a ani ho mať nebudú. Zariadenia beží ešte na Androide 10, pričom Google už pracuje na Androide 13. To by štátni úradníci na ministerstve, ktoré zabezpečuje informatizáciu mali vedieť.

Štát teda vyhodil niekoľko desiatok tisíc eur na zariadenia, ktoré sú v čase kúpy už zastaralé, pre seniorov iba ťažko použiteľné a navyše môžu byť pre starú verziu Androidu aj nebezpečné. Každý software totiž obsahuje bezpečnostné medzery, ktoré môžu útočníci ľahko využiť. Obzvlášť, keď používateľmi budú menej skúsený a dôverčivý seniori.

Nastavené a so SIM kartou

Rezort Veroniky Remišovej v rámci pilotu vzdelávania seniorov aspoň zabezpečil kompletné nastavenie tabletov. Seniori po rozbalení môžu tablet okamžite začať zariadenie využívať. Nemusia ho teda zložito nastavovať a súčasťou dodávky tabletov (minimálne v pilotnej fáze) je aj antivírusový program.

Výhodou by pre seniorov mala byť aj SIM karta s aktívnym dátovým programom, keďže štát v rámci pilotnej fázy nakúpil tablety s podporou LTE sietí. Nie je zatiaľ jasné, či štát zaobstará SIM karty s predplateným programom alebo pôjde o paušál. Vybratý nie je ani dodávateľ mobilných služieb.

Neschopnosť ministerstva

Štát sa chystá na vzdelávanie seniorov premrhať desiatky miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti a tie pôjdu samozrejme aj na nákup zariadení. Už skorej boli mnohí IT odborníci k celému procesu skeptickí.

Štát opakovane dokázal, že čo sa týka IT tak ťahá za kratší koniec. Svoju neschopnosť už rezort Veroniky Remišovej dosiahol aj pri manažovaní štátnej IT spoločnosti Slovensko IT. Firma si nedávno od štátu vypýtala ďalší milión eur na fungovanie, inak by jej hrozil koniec. Za viac ako rok fungovania však Slovensko IT prakticky nič nedokázala.

Nedávno síce predstavil rezort aplikáciu Slovensko v mobile, ale aplikáciu využijete len na prihlásenie na slovensko.sk. Tam všetky jej funkcie končia. Aplikáciu nevyužite napríklad na podpis podania – na to už potrebujete čítačku a občiansky preukaz z čipom.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Zamestnávatelia a odborári sa dohodli. Minimálna mzda bude 700 eur

Nasl. článok

Inflácia dosiahla nový rekord. V júni už bola vyššia ako 13%

Viac z Peniaze

0 0,00