//

Slovensko možno príde o jediného výrobcu hliníka

2 min. čítania

Spoločnosť ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, zatiaľ nie je definitívne. Aktuálne ide o priamych zamestnancov.

Situácia sa však dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne. Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2.500 pracovných miest.

„To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“

reaguje minister hospodárstva Richard Sulík.

Vysoké ceny energií

Spoločnosť postupným znižovaním výroby a súčasným prepúšťaním reaguje na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR uvádza, že podniklo všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré boli v jeho kompetencii.

Zároveň si Ministerstvo hospodárstva uvedomuje, že vzhľadom na náročnosť výroby v hlinikárni to nepostačovalo. Ako ďalšie riešenie preto navrhovalo zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel, rovnako ako spoločnosť Slovalco.

MH SR zdôrazňuje, že je nevyhnutné vytvárať podmienky pre slovenský priemysel, ktoré by boli porovnateľné s konkurenčnými podnikmi v iných európskych krajinách. Dostatočná zmena však neprichádzala.

“Ministerstvo hospodárstva a aj ja osobne sme dlhodobo navrhovali, aby sa uvoľnili financie z envirofondu tak, ako je to bežné v zahraničí. Veľkí zamestnávatelia mali dostať priamu finančnú kompenzáciu v dôsledku neúnosného zvyšovania nákladov na výrobu. Bohužiaľ, stroskotalo to na zamietavom stanovisku ministerstva financií napriek tomu, že v envirofonde sa nachádza dostatok financií. Výsledkom je, že stovky ľudí skončia na úrade práce,“

zdôrazňuje minister hospodárstva Richard Sulík.

Emisné kvóty

„Novela zákona č. 414/2012 Z. z o obchodovaní s emisnými kvótami doteraz nebola prijatá, pritom presne to nás mohlo zachrániť. S kompenzáciou by sme vedeli byť aspoň na nule, ale takto je situácia ďaleko za hranicou únosnosti. Nedokázali sme si zabezpečiť vstupy, elektrinu na budúci rok, a dnes už to zašlo tak ďaleko, že by nám už ani prijatie zákona nepomohlo. Nevidíme svetlo na konci tunela. Zatiaľ je to prepúšťanie a nasledovať bude pravdepodobne úplné zastavenie výroby,“

konštatuje generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý, pričom spoločnosť Slovalco upozorňovala na potrebnú zmenu už niekoľko mesiacov.

Správa enviromentálneho fondu, ako i zákon o obchodovaní s emisnými kvótami, spadajú do spôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, pričom rozhodnutie o poskytnutí finančných prostriedkov z envirofondu rezort životného prostredia prijíma spolu s Ministerstvom financií (MF) SR.

Aj ďalšie firmy

Príspevky do envirofondu odvádzajú i firmy z ťažkého priemyslu, pričom na základe určenia Európskej komisie o použití prostriedkov z fondu je tieto možné využiť i na realizáciu opatrení v súvisiacich s dekarbonizáciou priemyslu.

Rezort hospodárstva pripomína, že situácia, ktorá nastala v Slovalcu, znamená stratu jediného výrobcu hliníka na Slovensku. Negatívny dopad bude mať prípadné ukončenie výroby na Slovensku i na životné prostredie. Dovážanie komodity z Číny, kde pri výrobe nie sú rovnako prísne ekologické kritéria ako v Európskej únii, bude predstavovať ďaleko väčšiu enviromentálnu záťaž.

1 Comment

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Inflácia dosiahla nový rekord. V júni už bola vyššia ako 13%

Nasl. článok

JPMorgan ohlásilo horšie výsledky. Milióny pôjdu do rezervy

Viac z Biznis

0 0,00