///

Zamestnávatelia a odborári sa dohodli. Minimálna mzda bude 700 eur

1 min. čítania

Minimálna mzda budúci rok vzrastie o 54 eur zo súčasných 646 eur na rovných 700 eur. Na zvýšení minimálnej mzdy sa dohodli odborári a zamestnávatelia. Stalo sa tak po prvý krát od existencie tripartity, ktorá okrem iného dohaduje aj výšku minimálnej mzdy.

Pretože sa zamestnávatelia a odborári dokázali dohodnúť na novej výške minimálnej mzdy, tak sa neuplatní automat na úpravu minimálnej mzdy.

„Všetci sociálni partneri sa zhodli na tom, že v súčasnej situácii musí výška minimálnej mzdy zohľadňovať možné negatívne dosahy na zamestnancov a domácnosti, no zároveň i prihliadať na nepriaznivú situáciu, v ktorej sa nachádza podnikateľské prostredie a rešpektovať reálne možnosti slovenských zamestnávateľov,“

uviedli v spoločnom stanovisku zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zástupcovia zamestnancov združení v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR a Spoločných odborov Slovenska.

Tí napokon dospeli k spoločnej dohode – po prvý raz v histórii bude výška minimálnej mzdy stanovená na základe konsenzu zamestnávateľov a odborárov, zákonný automat sa neuplatní.

„Spoločný návrh minimálnej mzdy vo výške 700 eur počíta so zvýšením nad rámec zákona, a to aj napriek neľahkej a nestabilnej situácii, v ktorej sa zamestnávatelia a ich zamestnanci nachádzajú. Je jasným dôkazom toho, že zodpovedný sociálny dialóg má zmysel. Veríme, že aj týmto spôsobom politikom i verejnosti vysielame jasný signál, že práve vecná diskusia, schopnosť počúvať a byť otvorený voči kompromisom sú tým, čo dnes naša krajina potrebuje azda najviac,“

konštatujú členovia tripartity.

V zmysle príslušnej legislatívy je vláda zaviazaná zhodu sociálnych partnerov rešpektovať. Nová výška minimálnej mzdy bude platná od 1. januára 2023.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Rast reálnych miezd sa takmer zastavil. Pre vysokú infláciu

Nasl. článok

Remišovej rezort sfušoval nákup tabletov pre seniorov. Sú staré a nepoužiteľné

Viac z Financie

0 0,00