9.8 C
Bratislava
DomovEkonomikaInflácia v USA je najvyššia za posledných 40 rokov

Inflácia v USA je najvyššia za posledných 40 rokov

Inflácia v USA dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov. Takto vysoká inflácia v USA bola naposledy ešte v roku 1981. Spotrebiteľské ceny v júni v USA vzrástli oproti rovnakému obdobiu pred rokom o 9,1 percenta. Uviedlo to americké ministerstvo práce.

V máji bola inflácia ešte na úrovni 8,6 percenta. Júnová inflácia bola najvyššia od novembra 1981 a prekonala aj očakávania ekonómov. Navyše sa objavujú obavy, že by to mohol byť začiatok recesie.

Včera hospodárske výsledky zverejnili dve veľké americké banky – JPMorgan ChaseMorgan Stanley. Obe banky dosiahli horšie výsledky ako pred rokom a horšie výsledky ako predpokladali analytici. Navyše JPMorgan Chase zastavila spätný odkup akcií a tiež si odložila viac ako 400-miliónov eur na zlyhané úvery.

Aj vysokú infláciu v USA spôsobujú vysoké ceny energií. Ceny energií sa v USA za posledný rok zvýšili o 41,6%, čo predstavuje najrýchlejší rast cien elektriny od apríla 1980. Ceny benzínu rástli ešte rýchlejšie, keď medziročne cena benzínu stúpla o 59,9% čo je najviac od marca 1980.

- Inzercia -

Rýchlo rástli aj ceny palivového oleja, ktorý medziročne zdražel o takmer 100%. Cena elektrickej energie sa medziročne potom zvýšila o 13,7%.

Vysoká inflácia teraz trápi mnoho krajín vrátane Slovenska. Aj na Slovensku inflácia dosahuje rekordných výšok. Za jún dosiahla inflácia na Slovensku 13,2% a je tak najvyššia za posledných viac ako 20 rokov.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.