///

Prezidentka sa v súvislosti s balíčkom opatrení obrátila na Ústavný súd

2 min. čítania

Takýto postup avizovala už pred prelomením jej veta poslancami NR SR. Aj vtedy prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že v prípade prelomenia jej veta sa v súvislosti so spornými ustanoveniami zákona obráti na ústavný súd.

„Dnes som podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti. Nie preto, že som proti pomoci rodinám, ako niektorí opakovane naznačujú. Naopak, robím to preto, lebo chcem, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc, ktorú si môžeme dovoliť, a o ktorej sa rozhodne legitímnym spôsobom so zapojením všetkých, ktorí ju budú musieť nakoniec vo svojich rozpočtoch zaplatiť,“

uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka okrem procesných výhrad v podaní uvádza aj hmotnoprávne výhrady a Ústavný súd SR zároveň žiada o pozastavenie účinnosti zákona v prípade, ak nerozhodne do 1.1.2023. Je presvedčená, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov.

Celý zákon bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. Platnosť sporných ustanovení je totiž až od 1. januára 2023, čiže bolo podľa prezidentky dostatok času na štandardný legislatívny proces.

„Som presvedčená, že inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade použitý v rozpore s Ústavou SR, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie. Zároveň je potrebné, aby Ústavný súd SR raz a navždy urobil v tejto téme jasno,“

doplnila prezidentka Zuzana Čaputová.

Obsahom zákona sa podľa prezidentky porušili ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Minister financií Igor Matovič, ktorý zákon predložil, nemá nijako zabezpečené financovanie balíka opatrení v hodnote 1,2 miliardy eur ročne.

Navyše tento týždeň Matovič a Heger tento týždeň oznámili aj masívne zvyšovanie platov v štátnej správe, ktoré bude štátnu kasu stáť ďalšiu miliardu eur, ktorá nie je v rozpočte.

„Vzhľadom na finančný objem balíčka je neakceptovateľné prijať ho bez rozpočtového krytia, bez vyčíslenia jeho dopadov a prakticky bez diskusie,“

uviedla Čaputová.

Prezidentka zároveň upozorňuje, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. Podľa nej je to diskriminačné a trestá dieťa za to, že si jeho rodič neplní povinnosti.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

O platoch zdravotníkov budú rokovať až v auguste

Nasl. článok

Počet žiadostí o dočasné útočisko sa stabilizoval na 200 denne

Viac z Politika

0 0,00