//

Sociálna poisťovňa zjednodušuje výplatu dávok na účet. Nemusíte byť jeho majiteľom

2 min. čítania

Viaceré dávky zo Sociálnej poisťovne si už môžete nechať posielať na ktorýkoľvek účet v banke alebo na účet pobočky zahraničnej banky, nemusíte byť ich majiteľmi.

Umožnila to zmena zákona o sociálnom poistení s účinnosťou od 1. júna 2022. Doteraz mohla Sociálna poisťovňa krátkodobé dávky vyplácať len ak bol príjemca dávky výhradným majiteľom bankového účtu, resp. majiteľom účtu musel byť manžel alebo manželka.

Novinka v podobe väčšej variability zasielania dávok sa týka iba tzv. krátkodobých dávok – teda nemocenských dávok, dávky v nezamestnanosti, garančnej dávky a úrazových dávok s výnimkou úrazovej renty a pozostalostnej úrazovej renty.

Dôchodky nie

Dôchodkových dávok sa táto zmena netýka. V hotovosti, prostredníctvom Slovenskej pošty, sa spomínané krátkodobé dávky naďalej vyplácajú na adresu určenú príjemcom dávky, resp. na adresu jeho trvalého pobytu.

Spôsob výplaty dávky (na účet alebo v hotovosti) si môžete určiť  v žiadosti o tú-ktorú dávku. Ak chcete nahlásiť alebo zmeniť spôsob výplaty dávky (z banky na poštu v hotovosti a opačne), alebo si dávku nevyzdvihnete a potrebujete požiadať o jej opätovné zaslanie, môže na to využiť formulár na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Ohlási zamestnávateľ

Ak už boli dávka nemocenské alebo úrazový príplatok priznané na základe nedávno zavedenej elektronickej PN (ePN), dávku Sociálna poisťovňa poistencovi po splnení zákonných podmienok vypláca nasledovne:

  • na účet v banke, na ktorý sa zamestnancovi vypláca mzda alebo na adresu, kam sa vypláca mzda – ak poistenec nenahlásil iné číslo účtu alebo adresu (ide o novú povinnosť zamestnávateľa oznámiť Sociálnej poisťovni číslo účtu, na ktorý je poukazovaná mzda alebo oznámiť, že mzdu zamestnancovi vypláca v hotovosti),
  • v hotovosti na adresu trvalého pobytu poistenca, ak poistenec alebo zamestnávateľ neuviedol výplatné údaje,
  • na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky alebo na adresu oznámenú poistencom – ide o novú povinnosť poistenca pri prvej ePN nahlásiť číslo účtu alebo adresu, kam sa má poskytovať dávka pri ePN. Poistenec nahlasuje spôsob výplaty pri ePN Sociálnej poisťovni. Spôsob výplaty dávky pri ePN môže nahlásiť prostredníctvom Elektronického účtu poistenca alebo využiť tlačivo na webe Sociálnej poisťovne a doručiť vyplnené tlačivo priamo pobočke. Neplatí to pre zamestnanca, ktorého údaje o spôsobe výplaty dávky nahlasuje Sociálnej poisťovni jeho zamestnávateľ.

Ak chcete nahlásiť spôsob výplaty alebo jeho zmenu pri nemocenskom alebo úrazovom príplatku, ktoré boli uplatnené prostredníctvom ePN, môže na to využiť formulár dostupný na webovej stránke Sociálnej poisťovne. V prípade, že má aktivovaný prístup do eSlužieb Sociálnej poisťovne, na tento účel môže použiť aj formulár priamo v Elektronickom účte poistenca.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Bank of America hlási dvojciferný prepad zisku

Nasl. článok

Čaká nás horúci týždeň. Budú padať teplotné rekordy?

Viac z Financie

0 0,00