/

COVID-19: Očkovanie štvrtou dávkou začne ešte cez leto

2 min. čítania

Susedné Česko nedávno spustilo očkovanie druhou posilňovacou dávkou proti ochoreniu COVID-19. V Česku sa môžu štvrtou dávkou vakcíny nechať zaočkovať všetci starší ako 18 rokov.

Na Slovensku je zatiaľ očkovanie štvrtou dávkou prístupné len pre vysoko rizikové skupiny obyvateľstva. Je to však úzka skupina ľudí a to napriek tomu, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 máme dosť.

Obmedzené testovanie

V posledných dňoch aj na Slovensku rýchlo pribúda nových prípadov ochorenia. Podľa Úradu verejného zdravotníctva navyše pre obmedzenú dostupnosť testovania je počet prípadov výrazne vyšší.

Po zmene pred letom sa už nedá na bezplatné PCR testovanie prihlásiť priamo cez web stránku korona.gov.sk, ale potrebujete výmenný lístok od všeobecného lekára.

Podľa ministerstva zdravotníctva nie je dôvod na uvoľnenie podmienok PCT testovania a to napriek narastajúcemu počtu nových prípadov ochorenia COVID-19.

Len pre starších

Slovensko zaostáva aj v očkovacej kampani a napriek dostatku vakcíny sme ešte nezačali s očkovaním štvrtou dávkou vakcíny. Ministerstvo zdravotníctva plánuje umožniť očkovanie štvrtou dávkou vakcíny, avšak očkovať sa budú môcť len osoby staršie 50 rokov.

„Viaceré krajiny očkujú štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu covid seniorov vo veku nad 60, prípadne 55 rokov. Tento trend vnímame a čoskoro budeme verejnosť informovať o možnostiach očkovania druhou booster dávkou v Slovenskej republike,“

uviedlo k téme slovenské ministerstvo zdravotníctva.

Podľa odborníkov je účinnosť štvrtej dávky vakcíny výrazne obmedzená, keďže nejde o vakcíny upravené na aktuálne šírenie varianty omikronu. Štvrtá dávka vakcíny dokáže pred nákazou ochrániť na dva až tri mesiace po očkovaní. Dokáže však stále ochrániť pred ťažkým priebehom ochorenia, ktorý je však v prípade mutácie omikron menej častý.

Nové v septembri

Ministerstvo zdravotníctva zároveň potvrdilo, že na Slovensko mieria upravené verzie vakcíny, ktoré by lepšie mali fungovať aj proti mutácii omikron. Lenže tie nedorazia skorej ako za niekoľko mesiacov. Nemajú zatiaľ totiž stanovisko od Európskej liekovej agentúry. Tá ich zatiaľ len posudzuje.

„Výbor pre humánne lieky agentúry aktuálne posudzuje údaje pre dve upravené vakcíny,“

uviedla riaditeľka Európskej liekovej agentúry (EMA) Emer Cooke.

Lenže ani upravená verzia vakcín nemusí fungovať proti novým subvariantom omikronu BA.4 a BA.5, ktoré sú vysoko infekčné aj pre ľudí po prekonaní ochorenia pôvodným variantom omikronu.

Európska únia plánuje pokračovať v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 len mRNA vakcínami od konzorcia Pfizer a BioNTech a Moderny.

1 Comment

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Kvíz: Čo všetko viete o investovaní?

Nasl. článok

Zistite čo viete o investovaní a vyhrajte nákupnú poukážku v hodnote 50 eur

Viac z COVID-19

0 0,00