///

Heger: Stabilita na Ukrajine je v záujme SR aj Európy

1 min. čítania

Prinesie to totiž stabilitu do celého regiónu. Vyhlásil to v pondelok vo Viedni slovenský premiér Eduard Heger na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom.

„Je pre nás dôležité, aby každá (naša) susedná krajina bola slobodná,“

povedal Heger.

Slovensko aj z tohto dôvodu poskytuje Ukrajine takú rozsiahlu pomoc, konštatoval. Predseda vlády SR ocenil, že solidarita funguje nielen v rámci EÚ, ale aj celého demokratického sveta.

Heger vyzdvihol kvalitu vzájomných vzťahov SR a Rakúska, ktoré sú podľa jeho slov „priateľské, korektné a prehlbujúce sa“.

Rakúsku sa poďakoval za prijatie zákona o spätnom vyplatení rodinných prídavkov občanom iných členských krajín EÚ pracujúcim v Rakúsku, keďže sa to týka aj občanov SR. Heger tiež priblížil, že obe krajiny sú prepojené ekonomicky aj pracovne a vďaka otvorenej komunikácii dokážu riešiť problémy, ktorým čelia.

Poznamenal, že v roku 2020 svet vstúpil do obdobia kríz. Po pandémii nového koronavírusu prišiel začiatok vojny na Ukrajine a takisto ekonomická kríza, inflácia a stúpajúce ceny energií. Ako povedal, spolupráca v rámci EÚ je dôležitá aj v oblasti energetiky, keďže viaceré krajiny vrátane SR, ČR, Rakúska či Nemecka sú závislé aj od dodávok plynu z Ruska. V tejto súvislosti vyzdvihol potrebu vybudovania adekvátnej infraštruktúry.

Heger aj v súvislosti s náporom utečencov z Ukrajiny ocenil solidaritu v rámci EÚ a pomoc jednotlivým štátom. Na záver svojho vyhlásenia vo Viedni zdôraznil, že „21. storočie by malo byť storočím mieru“. 

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Agentúra Fitch znížila rating Bieloruska v cudzej mene

Nasl. článok

Dotácie na obstaranie nájomného bytu sa zvýšia

Viac z Politika

0 0,00