//

NBS: Infláciu smerom na hor hnali hlavne ceny potravín

1 min. čítania

Inflácia zrýchlila v júni o 0,6 percentuálneho bodu na 13,2 %. Zrýchlenie inflácie je najmiernejšie za posledné štyri mesiace. K rýchlejšej inflácii prispeli opätovne potraviny a pohonné látky. Vypočítala to Národná banka Slovensko.

Ceny potravín naďalej podľa NBS rastú. Medziročne narástli historicky najrýchlejšie (o takmer 19 %). K zrýchleniu prispeli najmä ceny mliečnych výrobkov, mäsa, výrobkov z mäsa a výrobkov z múky.

Avšak náznaky možného spomalenia svetovej ekonomiky tlačili v júni a júli na pokles cien agrokomodít. Napríklad cena pšenice po tom, čo dosiahla 14-ročné maximum, klesla o takmer jednu tretinu. Tento vývoj by mohol byť nádejou na rýchlejšie ukončenie obdobia extrémne vysokého rastu potravín.

Obchodovateľné tovary rástli medziročne o 10 %. Premietol sa doterajší extrémny rast dovozných cien a cien výrobcov. Najvýraznejšie prispievajú ceny tovarov spojených s dopravou (najmä pohonné látky), nábytku a tovarov pre rekreáciu a kultúru. Ak zosilnia negatívne očakávania vývoja najsilnejších ekonomík, ceny ropy Brent by mali poklesnúť.

Medziročný rast cien trhových služieb sa drží na vysokých úrovniach. Dva faktory sa kompenzujú. Vďaka bázickému efektu rastu cien bývania v rodinnom dome v minulom roku rast cien služieb dva mesiace po sebe už nezrýchľuje. Otvorenie ekonomiky so sebou prináša zvýšenie cien v odvetviach služieb (ubytovanie a reštaurácie).

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Prieskum AKO: Polepšila si SaS aj OĽaNO

Nasl. článok

Lockheed Martin: Tržby klesli o 9,3 percenta

Viac z Financie

0 0,00