//

Komisia navrhuje koordinované zníženie spotreby plynu o 15%

1 min. čítania

Európska komisia predstavila plán na prežitie plynovej krízy, ktorej je Európska únia vystavená pre vojnu na Ukrajinu. Rusko využíva plyn na dosiahnutie politických cieľov a mnohým krajinám Vladimír Putin priškrtil plynové kohútiky.

Európska komisia sa obáva, že by dokonca mohlo dôjsť k úplnému zastaveniu dodávok plynu z Ruska do krajín Európskej únie. Komisia preto vytvorila plán na zníženie spotreby plynu o 15% vo všetkých krajinách Európskej únie.

Komisia navrhuje koordinované zníženie spotreby od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023. Nový návrh regulácie by mal pomôcť znížiť spotrebu vo všetkých krajinách.

„Všetci spotrebitelia, verejné inštitúcie, domácnosti, vlastníci verejných budov, dodávatelia energií a priemysel môžu a mali by prijať opatrenia na šetrenie plynom,“

uvádza sa v návrhu Európskej komisie.

Členské štáty tiež musia aktualizovať svoje núdzové plány v prípade nedostatku plynu do konca septembra. Komisii tiež musia predložiť plán ako chcú znížiť spotrebu plynu o 15% a každé dva mesiace budú musieť predkladať aj správu o plní plánu na zníženie spotreby.

Zámerom Európskej komisie je dostatok plynu pre domácnosti a životne dôležitú infraštruktúru v prípade nedostatku plynu. Nová regulácie tiež stanovuje postup, kedy by bolo možné vyhlásiť stav pohotovosti. K vyhláseniu stavu pohotovosti môže prísť v prípade vysokého rizika rozsiahleho nedostatku plynu alebo mimoriadne vysokého dopytu po plyne.

2 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Zajtra bude extrémne teplo. Platí výstraha 3. stupňa

Nasl. článok

Gazprom pravdepodobne zastaví dodávku zemného plynu. Upozorňuje Leyenová

Viac z Ekonomika

0 0,00