/

Ministerstvo vnútra kúpi dva vrtuľníky. Stáť to bude takmer 30 miliónov eur

2 min. čítania

Vláda dnes na svojom rokovaní schválila materiál rezortu vnútra, kúpia sa dva nové vrtuľníky. Zabezpečiť majú rýchle a adresné zásahy pre ochranu životov, zdravia či majetku.

Odborníci totiž vyhodnotili a vláda svojím uznesením z 12.apríla 2022 rozhodla, že v nadväznosti na ruský útok na Ukrajinu a následne prijaté sankcie z dôvodu vojnového konfliktu, nie je možné garantovať zachovanie letovej spôsobilosti aktuálne dostupných vrtuľníkov a je potrebné okamžite zabezpečiť ich náhradu.

Ministerstvo vnútra v súčasnosti disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171 a jedným vrtuľníkom Bell 429. Vrtuľníky využívajú predovšetkým jednotlivé zložky ministerstva vnútra – Policajný zbor, Hasičský a záchranný zbor, Horská a záchranná služba.

„Vrtuľníky Mi-171 sú jediné veľkokapacitné vrtuľníky, ktoré s ohľadom na počet osôb na palube a výkonnostné charakteristiky vyhovujú potrebám a charakteru väčšiny činností policajného, hasičského a záchranného zboru napríklad pri pátraní či záchrane, hasení požiarov, či pri ochrane štátnej hranice. Ich uzemnenie bez náhrady adekvátnymi vrtuľníkmi by znemožnilo schopnosť ministerstva vnútra uskutočňovať činnosti pri ochrane životov a zdravia občanov našej krajiny a základných bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky, museli sme preto rýchlo konať,“

vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec.

Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vyhodnotil s ohľadom na dobu dodania, ponúkanú cenu a výkonnostné charakteristiky v porovnaní s nahrádzaným typom vrtuľníka ako najvhodnejšie ponuky na vrtuľníky AW189 a AW139. Tieto vrtuľníky svojimi charakteristikami spĺňajú všetky požadované kritériá stanovené Leteckým útvarom MV SR, sú okamžite dispozícii a najviac sa približujú výkonnostným kapacitným parametrom nahrádzaným Mi-171E.

Po vyhodnotení zmlúv boli ďalej komunikované s predajcami zmluvné podmienky, v rámci ktorých dodávateľ spolu s vrtuľníkom zabezpečí potrebné špeciálne dovybavenie vrtuľníkov a výcvik pilotov. 

„Predajcovia sa nad rámec zákonom požadovaného zaviazali zapísať sa do registra partnerov verejného sektora, čím odhaľujú konečného užívateľa výhod a zároveň zaväzujú akceptovať kontrolu Európskej komisie v prípade, že bude letecká technika v budúcnosti refundovaná zo zdrojov Európskej komisie,“

vysvetlil štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vendelín Leitner.

Nákup leteckej technicky bude stáť cca 28 miliónov eur.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Netflix stratil takmer milión predplatiteľov. Mohlo byť však aj horšie

Nasl. článok

Očkovať 4. dávkou sa už môžu všetci nad 50 rokov

Viac z Financie

0 0,00