/

Očkovať 4. dávkou sa už môžu všetci nad 50 rokov

1 min. čítania

Ministerstvo zdravotníctva SR dnes spustilo očkovanie 2. posilňujúcou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov.

Zároveň sa od budúceho týždňa spustí prihlásenie na 2. booster dávku aj pre imunokompromitovaných pacientov od 12 rokov.

Pandémia ochorenia COVID-19 sa ešte neskončila a naprieč Európou rastie počet nových prípadov. Zatiaľ však krajiny vrátane Slovenska nezaznamenávajú zvýšený nápor na zdravotníctvo.

Je to spôsobené viacerými faktormi, pričom jedným z tých kľúčových je vysoká miera zaočkovanosti populácie, najmä tej rizikovej. Keďže však imunita po očkovaní postupom času slabne, rastie počet osôb, ktoré sa môžu vírusom SARS-CoV-2 nakaziť.

„Očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia a následnou hospitalizáciou či úmrtím. Aj preto Ministerstvo zdravotníctva SR otvára možnosť podania 2. posilňujúcej dávky (4. dávky) pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov,“

uvádza ministerstvo zdravotníctva SR.

Požiadať o očkovanie 2. posilňujúcou (2. booster) dávkou teda môžu:

  • všetky osoby staršie ako 50 rokov – ihneď,
  • imunokompromitovaní pacienti od 12 rokov –  od budúceho týždňa.

Odstup od podania 1. booster dávky musí byť minimálne 4 mesiace alebo 3 mesiace od prekonania ochorenia COVID-19.

Záujemcom o očkovanie 2. posilňujúcou (2. booster) dávkou bude podaná vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech bez ohľadu na ich predchádzajúce vakcíny.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že pokračuje aj očkovanie prvou dávkou očkovacej schémy a 1. posilňujúcou dávkou (3. dávkou). Záujemcovia o očkovanie si môžu vybrať z vakcín Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Nuvaxovid (Novavax) a Janssen (Johnson&Johnson).

Registrácia na očkovanie je možná, ako zvyčajne, prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Záujemcovia môžu využiť aj možnosť očkovania bez registrácie. Zoznam voľných termínov je zverejnený a každý týždeň aktualizovaný na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ministerstvo vnútra kúpi dva vrtuľníky. Stáť to bude takmer 30 miliónov eur

Nasl. článok

Založenie SRO-čky by malo byť jednoduchšie

Viac z COVID-19

0 0,00