//

Ukrajina žiada dvojročný odklad splácania dlhopisov

1 min. čítania

Špekulácie o možnej žiadosti o doklad splatnosti dlhopisov sa objavili už skorej. Dnes oficiálne ukrajinská vláda požiadala o dvojročný odklad splatnosti dlhopisov.

Ukrajina požiadala zahraničných veriteľov o odklad splatnosti dlhopisov od augusta a odklad by sa mal týkať dlhopisov asi v objeme 20 miliárd eur. Odklad by sa mal týkať už aj blížiacej sa splatnosti dlhopisov v objeme 1,2 miliardy eur, ktoré by mala Ukrajina splatiť v septembri.

Ukrajina teraz podľa vlastných slov potrebuje sústrediť finančné zdroje na odvrátenie ruského útoku. Ukrajinská vláda odhaduje, že mesačný schodok verejných financií teraz predstavujú sumu asi 5 miliárd eur. Navyše pre vojnu zrejme poklesne HDP krajiny o 35 až 45%.

S odkladom splatnosti ukrajinských dlhopisov už súhlasila skupina, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Britániu, Francúzsko, Nemecko a Japonsko. Krajiny odporúčali aj ostatným štátom, aby sa na odklade splácania dlhopisov s Ukrajinou dohodli.

„Vyjadrujeme solidaritu a podporu Ukrajine, ktorá sa bráni neoprávnenej, nevyprovokovanej a nezákonnej vojenskej agresii zo strany Ruska. Schválenie návrhov Ukrajiny by znamenalo významnú podporu pre ukrajinskú vládu aj ľud,“

uviedla skupina v spoločnom vyhlásení.

2 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Finančná správa: Firmy odviedli na daniach viac

Nasl. článok

Netflix stratil takmer milión predplatiteľov. Mohlo byť však aj horšie

Viac z Ekonomika

0 0,00