/

Zajtra bude extrémne teplo. Platí výstraha 3. stupňa

4 min. čítania
Zajtra bude extrémne teplo. Na západe a juhu Slovenska platia výstrahy tretieho stupňa pred vysokými teplotami. Extrémne teplo však bude aj v nasledujúcich dňoch.

Zajtra platia na území celého Slovenska výstrahy pred vysokými teplotami. Slovenský hydrometeorologický (SHMÚ) ústav vydal pre časť okresov na západe a juhu krajiny výstrahu 3. najvyššieho stupňa pred horúčavami.

Na časti územia budú zrejme teploty atakovať 40 stupňov a horúco bude aj v nasledujúcich dňoch. Meteorológovia predpovedajú pokles teplôt až v polovici budúceho týždňa. V nasledujúcich dňoch by však už nemali teploty stúpať až k štyridsiatim stupňom.

V horúcich dňoch by ste si mali dávať pozor na dodržiavanie pitného režimu. Hygienici napríklad odporúčajú pitie nesladených minerálok. Pozor by ste si mali dať aj na nesprávne používanie klimatizácie, ktorá môže byť dobrý sluha, ale zlý pán.

Odporúčame: Diskusia: Ako zvládnuť horúčavy?

Tretí stupeň

V okresoch na západe a juhu Slovenska sa ojedinele očakáva dosiahnutie maximálnej teploty vzduchu 38 °C. V týchto okresoch platí výstraha tretieho najvyššieho stupňa pred vysokými teplotami.

Výstrahy pred vysokými teplotami platia na celom území Slovenska. V časti územia platí výstraha tretieho najvyššieho stupňa. (zdroj: SHMÚ)

Vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Výskyt uvedenej vysokej teploty vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti veľmi zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia zdravia a ohrozenia života spôsobeného nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Výstraha tretieho stupňa pred vysokými teplotami platí v nasledujúcich okresoch: Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Partizánske, Prievidza, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava.

Druhý stupeň

V severnejších okresoch a na východe Slovenska sa potom miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu od 35 až do 36 °C, čo zodpovedá druhému stupňu výstrahy pred vysokými teplotami.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí v nasledujúcich okresoch: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Gelnica, Košice – mesto, Košice – okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Bardejov, Humenné, Levoča, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Snina, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice, Žilina.

Prvý stupeň

V severných okresoch Slovenska potom platí výstraha prvého stupňa. V týchto okresoch sa miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu od 33 až do 34 °C.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí v nasledujúcich okresoch: Kežmarok, Poprad, Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín, Čadca.

Horúci piatok

Počas posledného pracovného dňa tohto týždňa bude na väčšine územia Slovenska jasno až polooblačno. Neskôr sa miestami prechodne objaví zväčšená oblačnosť a ojedinele sa môžu objaviť prehánky alebo búrky a to najmä na severe. Aj v piatok bude mimoriadne teplo a dusno.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 17 až do 22 °C. Chladnejšie bude v údoliach, kde sa bude teplota miestami pohybovať okolo 15 °C a to najmä na východe.

Najvyššia denná teplota sa bude potom v piatok pohybovať od 32 až do 37 °C. O pár stupňov chladnejšie bude na Kysuciach, Orave a pod Tatrami, kde sa bude teplota väčšinou pohybovať od 27 až do 32 °C.

V piatok bude fúkať prevažne slabý a miestami prechodne západný až severozápadný vietor o rýchlosti od 5 až do 20 km/h. Vietor môže pri búrkach zosilnieť.

Horúci bude aj víkend

V sobotu bude malá a miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele sa objavia tiež prehánky a búrky. Rovnako v sobotu bude mimoriadne teplo a dusno.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 17 až do 22 °C. Chladnejšie bude v údoliach, kde sa bude teplota ojedinele pohybovať okolo 15 °C. Najvyššia denná teplota sa potom bude pohybovať od 33 až do 38 °C. O niečo chladnejšie potom bude v sobotu na Orave a pod Tatrami, kde sa bude teplota pohybovať okolo 31 °C.

V nedeľu potom bude jasno až polooblačno. Spočiatku bude miestami zväčšená oblačnosť. Ojedinele sa objavia aj prehánky alebo búrky a to najmä na východe. V nedeľu sa mierne ochladí, ale naďalej bude veľmi teplo.

Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať od 16 až do 21 °C. V údoliach bude miestami okolo 14 °C. Najvyššia denná teplota sa bude v nedeľu pohybovať od 30 až do 35 °C. Na severe Slovenska bude miestami okolo 28 °C.

Ako zvládate horúce počasie?

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Založenie SRO-čky by malo byť jednoduchšie

Nasl. článok

Komisia navrhuje koordinované zníženie spotreby plynu o 15%

Viac z Správy

0 0,00