///

ECB dnes pravdepodobne rozhodne o zvýšení úrokových sadzieb

1 min. čítania

Vysoká inflácia v celej Európskej únii spôsobuje problémy ľuďom aj firmám. Západné krajiny Únie majú zatiaľ jednocifernú infláciu, ale krajiny východného bloku zápasia s už dvojcifernou infláciou. Slovensko za jún vykázalo infláciu vyššiu ako 13 percent, podľa európskych pravidiel potom niečo pod trinástimi percentami.

Jednou z ciest ako s vysokou infláciou bojovať je brzdenie spotreby firiem a domácností. Ak je na trhu množstvo lacných peňazí pre nízke úrokové sadzby, tak jednoducho domácnosti aj firmy nakupujú. Zadlžujú sa a infláciu ženú ešte vyššie.

Európska centrálna banka dlho váhala s možným rastom úrokov v eurozóne. Zmena sa však dala čakať, pretože sadzby ECB sú už viac ako desať rokov extrémne nízko. Nedávno o zvýšení kľúčových úrokov otvorene hovoril aj guvernér NBS Peter Kažimír. Ten naznačil, že ECB by mohla úroky dvihnúť o 0,25%.

Dnešné rokovanie guvernérov ECB ukáže akým smerom sa európski centrálni bankári vydajú. Môžu ísť cestou väčšiny centrálnych bánk a úroky zvýšiť, alebo sa vydajú japonskou cestou. Japonská centrálna banka dnes informovalo, že úrokové sadzby zatiaľ nezvýši. Lenže inflácia v Japonsku dosiahla len niečo vyše dvoch percent, zatiaľ čo inflácia v Európskej únii je v priemere vo výške 8,8%.

Agentúra Reuters citovala zdroje z prostredia ECB podľa, ktorých by mohlo dôjsť k zvýšeniu kľúčovej úrokovej sadzby až o 0,5%. Výsledky rokovania rady guvernérov ECB by mali byť známe dnes po obede.

1 Comment

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Japonská centrála banka nezvýšila sadzby

Nasl. článok

Poisťovňa Union kúpila slovenskú pobočku poisťovne Groupama

Viac z Financie

0 0,00