////

ECB prekvapila: Úroky dvihla viac ako sa čakalo

2 min. čítania
Koniec lacným peniazom v eurozóne. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky dnes rozhodla o zvýšení kľúčových úrokových sadzieb o 0,50 percenta. Bude to znamenať aj rast úrokov na hypotékach a tiež rast úrokov na úveroch pre firmy.

Európska centrálna banka naposledy kľúčové úrokové sadzby menila ešte v roku 2011, od tej doby sadzby menila len smerom na dol. Po jedenástich rokoch však Európska centrálna banka (ECB) pre rastúcu infláciu pristúpila k úprave kľúčových úrokových sadzieb, od ktorých sa napríklad odvíjajú aj úrokové sadzby na úveroch komerčných bánk.

Základná úroková sadzba bola od roku 2016 na hodnote nula percent. Od 27. júla 2022 ju však ECB dvihla na 0,50%. Depozitná úroková sadzba bola na zápornej hodnote mínus 0,50 percenta. Aj u nej sa rada guvernérov zhodla na zvýšení o rovných 0,50% a sadzba sa teda dostane na hodnotu nula percent.

Rozhodnutie prekvapilo

Rozhodnutie rady guvernérov ECB prekvapilo, keďže analytici očakávali zvýšenie úrokových sadzieb o 0,25%. Podobné zvýšenie odhadoval aj guvernér NBS Peter Kažimír, ktorý zvyšovanie úrokov naznačoval už pred niekoľkými týždňami.  

„Rada guvernérov sa rozhodla zvýšiť tri kľúčové úrokové sadzby ECB o 50 bázických bodov. Úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií sa tak zvyšujú na 0,50 %, 0,75 % a 0,00 %, a to s účinnosťou od 27. júla 2022,“

uviedla ECB vo vyhlásení.

Ďalšie zvýšenie

Navyše sa aj podľa vyjadrení ECB dá očakávať ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Zvyšovaním kľúčových úrokov sa snažia centrálne banky po celom svete tlmiť rastúce ceny v obchodoch.

Inflácia nie je vysoká len v Európskej únii, ale napríklad aj v USA. Spojené štáty majú najvyššiu infláciu za posledných viac ako 40 rokov. Aj americký FED už úroky dvíhal a razantnejšie ako ECB.

„Na nasledujúcich zasadaniach Rady guvernérov bude vhodné pokračovať v normalizácii úrokových sadzieb. Dnešný výraznejší krok v odklone od záporných úrokových sadzieb Rade guvernérov umožňuje prejsť na priebežný spôsob rozhodovania o úrokových sadzbách zo zasadania na zasadanie. Ďalšie rozhodnutia Rady guvernérov o menovopolitických sadzbách sa budú naďalej opierať o dostupné údaje a pomôžu zabezpečiť dosiahnutie jej inflačného cieľa na úrovni 2 % v strednodobom horizonte. V rámci normalizácie menovej politiky bude Rada guvernérov posudzovať možnosti úročenia prebytočnej likvidity,“

uvádza v správe ECB.

Program nákupu dlhopisov

Rada guvernérov ECB sa zároveň zhodla na vytvorení mechanizmu na nákup dlhopisov od vysoko zadlžených krajín ako je napríklad Taliansko. Schválený program program s názvom Transmission Protection Instrument (TPI) umožní nakupovať dlhopisy od krajín, ktorým zvyšovanie úrokov môže spôsobiť nadmerný rast úrokov na nových dlhopisoch.

Zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb sa zrejme premietne aj do zvýšenie úrokov na úveroch pre domácnosti aj pre firmy.

Slovenské banky už na začiatku roka začali so zvyšovaním úrokových sadzieb na hypotékach. Tie za posledných niekoľko mesiacov vzrástli až o niekoľko percent a to najmä pri dlhších fixáciách. So zmenou menovej politiky ECB sa dá očakávať ďalšie zvyšovanie úrokov aj na hypotékach.

Ktoré banky v poslednej dobe menili úrokové sadzby?

6 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Tesle sa darilo. Zbavila sa väčšiny bitcoinov

Nasl. článok

Snap v druhom kvartáli vykázal horšie čísla

Viac z Financie

0 0,00