//

Ukrajinská centrálna banka devalvovala hrivnu

1 min. čítania

Ukrajinská centrálna banka dnes oznámila, že devalvuje hrivnu o 25%. Centrálna banka stanovila nový kurz hrivny na úrovni 36,5686 hrivny za jeden dolár. Doteraz banka držala kurz na úrovni 29,25 hrivny za dolár.

Centrálna banka devalvovala menu z viacerých dôvodov. Jedným je posilňovanie dolára, ktorý v posledných týždňoch spevnil voči iným menám. Zároveň sa chcú centrálni bankári dosiahnuť udržanie konkurencieschopnosti ukrajinských výrobcov.

„Tento krok zlepší konkurencieschopnosť ukrajinských výrobcov, zblíži sa menné obdobie rôznych skupín firiem a domácností, a tiež podporí odolnosť ekonomiky vo vojnovom stave,“

uviedla centrálna banka.

Ukrajina podobne ako ostatné európske krajiny bojuje aj s vysokou infláciou. Tá na Ukrajine dosiahla až 21,5%. Centrálna banka predpokladá, že devalvácia meny bude mať na infláciu minimálny vplyv. Pre vojnu už krajina zaviedla viaceré reštriktívne opatrenia na kapitálovom trhu.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Poisťovňa Union kúpila slovenskú pobočku poisťovne Groupama

Nasl. článok

Tesle sa darilo. Zbavila sa väčšiny bitcoinov

Viac z Financie

0 0,00