//

Gazprom škrtí dodávky plynu. Cena letí smerom nahor

1 min. čítania

Ruský Gazprom začal opäť obmedzovať dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Aktuálne cez plynovod Nord Stream 1 aktuálne teraz prúdi plyn na úrovni asi 40% jeho maximálnej kapacity. Dodávky pritom boli od júna výrazne obmedzené a plynovod Nord Stream 1 spustili na 40% jeho kapacity len pred pár dňami.

Gazprom oznámil, že od stredy zníži dodávky plynu na približne 20% kapacity plynovodu Nord Stream 1. Gazprom tvrdí, že dôvodom zníženia dodávok plynu je údržba ďalšej turbíny.

Ďalšie priškrtenie dodávok plynu do Európy spôsobilo raketové zvýšenie jeho ceny. Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s jeho dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame po oznámení Gazpromu vyskočila až o 10 percent na 176 eur za MWh.

Európa sa pripravuje na nedostatok plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Európska komisia navrhla znížiť spotrebu plynu vo všetkých krajinách o 15 percent. Slovensko by podľa tvrdenia ministerstva hospodárstva malo mať na nadchádzajúcu zimnú vykurovaciu sezónu plynu dostatok.

Aj nedostatok plynu spôsobuje neustále zvyšovanie ceny. Ceny plynu pre domácnosti môžu v budúcom roku stúpnuť o desiatky percent.  

4 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Diskusia: Plánujete tento rok letnú dovolenku?

Nasl. článok

Únia sa dohodla na šetrení s plynom

Viac z Ekonomika

0 0,00