////

Ministri schváli dohodu o znížení spotreby plynu. Slovensko si dohodlo výnimky

5 min. čítania
Ministri pre energetiku členských krajín Európskej únie sa dnes dohodli na schválenie návrhu Európskej komisie o koordinovanom znížení spotreby zemného plynu o 15 percent. Znižovanie spotreby však nastane len vtedy, keď o to požiada minimálne päť členských krajín.

Európska komisia minulý týždeň navrhla plán na koordinované zníženie spotreby plynu členskými krajinami o 15 percent. Takýto stav nastane vtedy, keď by sa Európska únia dostala do stavu energetickej núdze. Nový návrh mal dať zároveň Európskej komisii právo vyhlásenia stavu energetickej núdze.

Návrh dnes schválili ministri energetiky s viacerými úpravami oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie. Návrh na zníženie spotreby plynu prichádza pre obmedzenie dodávok dôležitej komodity do Európy cez plynovod Nord Stream 1.

Výnimky pre Slovensko

Na dnešnom rokovaní mimoriadnej Rady ministrov pre energetiku bola ministrami krajín Európskej únie (EÚ) dosiahnutá politická dohoda o návrhu Európskej komisie (EK), ktorý zavádza mechanizmus pre znižovanie spotreby plynu a dosiahnutie úspory na úrovni 15 %.

„Slovenskej delegácii na čele s ministrom hospodárstva a podpredsedom vlády Richardom Sulíkom sa podarilo v spolupráci s českým predsedníctvom vyjednať niekoľko výnimiek prospešných pre Slovensko. Úspory sa nedotknú kritického priemyslu, rovnako sa pre Slovensko použije výhodnejšie referenčné obdobie, kedy namiesto priemeru z posledných 5 rokov bude referenčným obdobím len posledný rok a zohľadní sa najmä naplnenosť zásobníkov,“

uvádza slovenský rezort hospodárstva.

Rezort hospodárstva zdôrazňuje, že práve v súvislosti so zásobami je Slovensko v značne výhodnom postavení, kedy štátny SPP v spolupráci s ministerstvom hospodárstva už od februára vtláča maximálne množstvá plynu do zásobníkov.

Máme zásoby

Výsledkom je, že zatiaľ čo priemerná spotreba plynu v ôsmich mesiacoch od augusta do marca za posledných 5 rokov činila 3,674 miliardy metrov kubických, tento rok (od 1.8. 2022 do 31.3. 2023) je spotreba stanovená v zmysle dnes dosiahnutej dohody a po zohľadnení požadovaných úspor na 3,874 miliardy metrov kubických, čiže o 200 miliónov kubických metrov viac. Podľa rezortu hospodárstva má Slovensko dostatok plynu na celú zimnú vykurovaciu sezónu.

„Toto bolo pri vyjednávaní pre mňa kľúčové, že sa podarilo odvrátiť hrozbu poškodenia slovenského priemyslu“,

uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Slovensku sa teda podarilo na rokovania získať výhodu v podobe iného výpočtu zásob plynu. Pre ostatné krajiny bude smerodajná priemerná spotreba plynu za posledných 5 rokov.

Nebude rozhodovať Komisia

Mechanizmus pre povinné úspory bude využitý len po vyhlásení stavu pohotovosti piatimi krajinami EÚ a po schválení Radou ministrov. Pôvodný návrh pritom počítal s tým, že stav núdze bude vyhlasovať Európska komisia s čím nesúhlasili členské štáty.

Členské štáty sa po vyhlásení takejto pohotovosti zaväzujú dosiahnuť 85 % spotreby z vopred určeného referenčného obdobia. Nariadenie pritom zohľadňuje aj mieru naplnenia zásobníkov a do povinnosti úspor nezahrňuje kritický priemysel (chemický, hutnícky a pod.). Zároveň zohľadňuje aj nárast spotreby počas obdobia po pandémii.

Maďarsko bolo proti

Proti návrhu Európskej komisie na koordinované zníženie spotreby zemného plynu o 15 percent v období od augusta 2022 do marca 2023 bolo viacero krajín. Najhlasnejšie proti návrhu Európskej komisie bojovalo susedné Maďarsko.

Maďarsko bolo nakoniec jedinou krajinou, ktorá proti návrhu na Rade ministrov pre energetiku hlasovalo proti. Návrh teda prešiel ministrami pomerne hladko a dohodu sa podarilo dosiahnuť za veľmi krátku dobu.

Viaceré krajiny si tiež dohodli výnimky. Medzi týmito krajinami je napríklad Taliansko, Španielsko, či napríklad Portugalsko. Tieto krajiny argumentovali najmä tým, že nemajú dostatočné napojenie na ďalšie plynovody a tiež na vlastné opatrenia, ktoré jednotlivé krajiny zaviedli.

Jadro je dôležité

Minister hospodárstva Richard Sulík tiež vo svojom vystúpení zdôraznil význam spoločného postupu krajín EÚ. Upozornil zároveň na potrebu zohľadnenia potrieb priemyslu a využitia všetkých dostupných zdrojov na zabezpečenie dodávok energií do krajín EÚ a jej susedov, a to vrátane potreby zabezpečenia takého režimu sankcií, ktorý umožní zásobovanie Ukrajiny.

Sulík tiež uviedol, že v rámci EÚ nie je pritom možné ignorovať žiadne zdroje energie, vrátane jadrovej energie. Opakovane taktiež vyzval na pozastavenie súčasného režimu na obchodovanie s emisnými povolenkami, ktorý má negatívny vplyv na ceny elektriny a tepla.

Ceny rastú, domácnosti si priplatia

Ceny plynu v posledných dňoch rastú a to najmä pre obmedzenie dodávky tejto dôležitej komodity cez plynovod Nord Stream 1. Ruský plynárenský gigant Gazprom obmedzí dodávky suroviny cez tento plynovod iba na 20% kapacity. To spôsobilo zvýšenie cien komodity na burze v Amsterdame.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame v utorok stúpla približne o 10 % na 195 eur za MWh. Cena plynu sa tak za pár hodín dostala na najvyššiu úroveň od začiatku marca. Európske ceny plynu sú viac než päťnásobne vyššie než boli pred rokom.

Za plyn si viac v budúcom roku priplatia aj slovenské domácnosti. Cena plynu pre domácnosti môže vzrásť o desiatky percent. Sulík už pred letom uviedol, že cena plynu pre domácnosti by mohla vrásť až o viac ako 50 percent.

Rozhodujúci krok

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursule von der Leyenovej je dosiahnutie dohody medzi členskými krajinami v rekordne krátkom čase dôležitým signálom.

„Politická dohoda dosiahnutá v rekordnom čase na základe návrhu Európskej komisie Šetrite plyn pre bezpečnú zimu, ktorý bol predložený minulý týždeň, zabezpečí systematické a koordinované zníženie spotreby plynu v celej EÚ s cieľom pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu. Pomôže naplniť naše zásobníky ešte pred zimou,“

uviedla šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová uviedla, že dnešná dohoda je doplnením už existujúcich opatrení na zvládnutie obmedzených dodávok plynu zo strany ruského Gazpromu. Európska komisia sa snaží diverzifikovať dodávky plynu, aby krajiny Európskej únie neboli závislé na dodávke ruského plynu a zároveň tiež prechod na obnoviteľné zdroje energií.

2 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

V mesiaci jún zomrelo najmenej ľudí za dva roky

Nasl. článok

Diskusia: Viete aké máte práva pri meškaní letu?

Viac z Politika

0 0,00