/

NCZI ruší papierové výmenné lístky na PCR test

1 min. čítania

Od mája treba na štátom hradený PCR test na ochorenie COVID-19 výmenný lístok od lekára. Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) spúšťa s podporou Ministerstva zdravotníctva SR plne elektronický proces. Papierové výmenné lístky nahrádza ich elektronická verzia. Nový postup zefektívni prácu lekárom a pacientom uľahčí život.

Papierové výmenné lístky na PCR testovanie pre ľudí do 60 rokov sú už minulosťou. Pri stúpajúcich číslach Covid-19 pozitívnych pacientov ide o značné zjednodušenie procesu. Lekár už nemusí výmenný lístok tlačiť a pacient si ho nemusí osobne vyzdvihnúť. Všetko sa deje elektronicky.

„NCZI prináša touto službou výrazné uľahčenie života pacientom i lekárom. Stačilo však, keby si moji predchodcovia či bývalí kolegovia urobili poriadok v systémoch, naštudovali si procesy a rozprávali sa s lekármi tak, ako sme to urobili my – a mohli sme plne elektronicky fungovať už dávnejšie,“

povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Lekár zadá do svojho informačného systému objednávku na PCR test a odošle ju do NCZI. NCZI pridelí termín a pacientovi v SMS a emaile potvrdí, že PCR mu indikoval lekár, o čom informuje aj laboratórium.

Po príchode na miesto odberu sa pacient preukáže SMS alebo emailom, nepotrebuje papierový výmenný lístok. Laboratórium vidí pri pacientovej vzorke aj údaje o lekárovi, ktorý PCR test indikoval. Informácia o výsledku príde pacientovi esemeskou a emailom najneskôr do 96 hodín.

Lekári, ktorých informačný systém objednávku PCR testu neumožňuje, môžu naďalej využiť papierové výmenné lístky.

Zároveň s touto novinkou spúšťa NCZI aj Samoobslužný COVID-19 portál. Zmena kontaktných údajov, prihlásenie sa na očkovanie, testovanie alebo vygenerovanie si Digitálneho COVID-19 preukazu EÚ ešte nebolo jednoduchšie. Bez nutnosti kontaktovať Call Centrum NCZI, všetko len pár klikmi. Na prihlásenie stačí telefónne číslo, rok narodenia a COVID-19-PASS. 

Komentovať

Your email address will not be published.

Predch. článok

Prezidentka očakáva skoré vyriešenie vládnej krízy

Nasl. článok

Coca-Cola zvýšila v 2. kvartáli výnosy o 16%

Viac z COVID-19

0 0,00