//

Únia sa dohodla na šetrení s plynom

1 min. čítania

Plynu môže byť v nasledujúcej vykurovacej sezóne nedostatok. Gazprom včera oznámil, že od stredy obmedzí dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1 do Európy na približne 20 percent jeho kapacity.

Európska komisia z obavy o nedostatok plynu preto navrhla šetrenie spotreby všetkými členskými štátmi o 15 percent od augusta do marca budúceho roka. S plánom Európskej komisie však niektoré štáty nesúhlasili. Výhrady s plánom na šetrenie malo napríklad Maďarsko a podľa DPA aj trojica ďalších krajín.

Podľa agentúry DPA sa však mali členské štáty Európskej únie dohodnúť na spoločných pravidlách na zníženie spotreby plynu. Výsledný kompromis má obsahovať výrazne viac výnimiek ako pôvodný návrh Európskej komisie.

Pôvodný plán navyše počítal s tým, že Európska komisia môže v EÚ vyhlásiť stav plynovej núdze. Kompromisný návrh uvádza, že stav plynovej núdze by po novom mohla vymáhať len Rada EÚ.

Kompromisný návrh však ešte musia formálne schváliť ministri energetiky všetkých členských štátov. Ministri by mali návrh schváliť dnes. Samotné schválenie je však považované už len za formalitu a návrh by mal mať dostatočnú podporu medzi členskými štátmi EÚ.

2 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Gazprom škrtí dodávky plynu. Cena letí smerom nahor

Nasl. článok

Diskusia: Využívate streamovacie služby?

Viac z Ekonomika

0 0,00